Facebook Pixel

Fervex pentru copii fara zahar 280mg/100mg/10mg 8plicuri

Cod: W66136001
Brand: UPSA SAS
Status:

Fervex pentru copii fara zahar 280mg/100mg/10mg 8plicuri este un medicament utilizat in tratamentul simptomatic al racelii si gripei.

Acest produs face parte din categoria OTC-uri:

  • Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
  • Se plateste cu cardul

*OTC – Medicament fara prescriptie medicala

15,04 Lei TVA inclus

Descriere Fervex pentru copii fara zahar 280mg/100mg/10mg 8plicuri

Fervex pentru copii fara zahar 280mg/100mg/10mg 8plicuri este un medicament utilizat in tratamentul simptomatic al racelii si gripei.

Indicatii:

Tratamentul simptomatic al racelilor comune, rinitelor alergice si vasomotorii, starilor gripale (pentru ameliorarea stranutului, secretiei nazale apoase, inflamatiei mucoaselor nazala si sinusala, febrei, durerilor de cap si musculare).
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar in cazul aparitiei infectiilor bacteriene.

Mod de administrare:

Copii cu varsta intre 6 si 10 ani:1 plic de 2 ori pe zi.

Copii cu varsta intre 10 si 12 ani:1 plic de 3 ori pe zi.

Copii cu varsta intre 12 si 15 ani: 1 plic de 4 ori pe zi.

Precautii si contraindicatii:

Nu utilizati Fervex “pentru copii” fara zahar in cazul in care copilul dumneavoastra:

- Este alergic la oricare dintre componentii produsului;

- Are un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza;

- Sufera de insuficienta hepatocelulara;

- Sufera de insuficienta renala severa, sau are tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara;

- Sufera de glaucom cu unghi inchis sau predispozitie la glaucom cu unghi inchis; glaucom cu unghi deschis;

- Este in tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) neselectivi;

- Are varsta sub 6 ani.

Nu depasiti dozele indicate si consultati medicul daca acest lucru s-a intamplat accidental. Daca apar reactii alergice, tratamentul va fi intrerupt imediat. Nu folositi Fervex “pentru copii” fara zahar fara recomandarea medicului, in cazul in care copilul dumneavoastra sufera de boli ale rinichilor. Nu lasati Fervex “pentru copii” fara zahar la vederea și indemana copiilor.

Reactii adverse posibile: 

  • Sedare, somnolenta, uscaciunea gurii, tulburari urinare, tulburari de acomodare a vederii la distanta, stare confuzionala, agitatie la pacientii varstnici, tensiune arteriala scazuta la pozitia “stat in picioare”, ameteala, scaderea memoriei si capacitatii de concentrare.
  • Rare cazuri de trombocitopenie, anemie hemolitica, agranulocitoza
  • In cazuri mai rare, mancarime la nivelul pielii, roseata pielii, urticarie, cand trebuie oprit tratamentul si anuntat medicul.

Sarcina si alaptarea:

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

Mod de prezentare: cutie cu 8 plicuri.

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@mattca.ro.
citeste mai mult...

Informatii aditionale Fervex pentru copii fara zahar 280mg/100mg/10mg 8plicuri

Mai multe informatii
BrandUPSA SAS
AfectiuneDurere, Raceala si gripa, Febra
SimptomeDurere de cap (cefalee), Durere musculara, Febra acuta (sindrom febril acut)
tip_produsFara zahar
Prospect

Prospect: Informații pentru pacient 

Fervex “pentru copii” fără zahăr 280mg/100 mg/10 mg granule pentru soluţie orală

Paracetamol/ acid ascorbic/ maleat de feniramină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, înainte de a începe să luați acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

  • Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.

  • Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.

  • Dacă după 5 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.

Ce găsiți în acest prospect

  1. Ce este Fervex ”pentru copii” fără zahăr şi pentru ce se utilizează

  2. Ce trebuie să știți înainte să luaţi Fervex ”pentru copii” fără zahăr

  3. Cum să luaţi Fervex ”pentru copii” fără zahăr

  4. Reacţii adverse posibile

  5. Cum se păstrează Fervex ”pentru copii” fără zahăr

  6. Conținutul ambalajului și alte informaţii

1. Ce este Fervex “pentru copii” fără zahăr şi pentru ce se utilizează

Indicaţii terapeutice

Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei, durerilor de cap şi musculare).

Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.

  1. Ce trebuie să știți înainte să luaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr 

Nu utilizaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr în cazul în care copilul dumneavoastră:

  • Este alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componenţii produsului;

  • Are un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;

  • Suferă de insuficienţă renală severă (riscul de efecte nedorite renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari);

  • Are tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară;

  • Suferă de glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi deschis;

  • Suferă de insuficienţă hepatocelulară;

  • Este în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) neselectivi;

  • Suferă de litiază renală oxalocalcică (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat);

  • Are vârsta sub 6 ani.

Atenționări și precauții

Nu depăşiti dozele indicate şi consultaţi medicul dacă acest lucru s-a întamplat accidental. Dacă apar reacţii alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.

Nu folosiţi Fervex “pentru copii” fără zahăr fără recomandarea medicului, în cazul în care copilul dumneavoastră suferă de boli ale rinichilor.

Nu lăsaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr la vederea și îndemâna copiilor.

Vă rugăm să întrebaţi medicul dacă dumneavoastră sau copilul dumneavoastră sunteţi sau aţi fost în una dintre aceste situaţii.

Fervex pentru copii” fără zahăr împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu luaţi Fervex pentru copii” fără zahăr împreună cu alte medicamente (de exemplu: barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, primidonă, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonişti morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul. Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informaţi precis medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă aţi luat sau luaţi şi alte medicamente.

Fervex “pentru copii” fără zahăr împreună cu alimente sau băuturi

Aveţi grijă să nu se consume medicamente sau alimente ce conţin alcool, în timpul tratamentului cu

Fervex “pentru copii” fără zahăr.

Informaţii importante privind excipienţii din Fervex “pentru copii” fără zahăr

Conţine un agent de colorare azoic - galben amurg FCF (E110) care poate provoca reacții alergice.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

În consecinţă, ca o măsură de precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare.

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor

Se atrage atenția asupra riscului de somnolență sau vigilenţă scăzută, în special la persoanele care conduc vehicule și folosesc utilaje; risc care poate apărea la utilizarea acestui medicament.

Acest eveniment este accentuat de consumul de băuturi alcoolice, medicamente care conțin alcool sau medicamente sedative.

  1. Cum să utilizați Fervex “pentru copii” fără zahăr

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Copii cu vârsta între 6 şi 10 ani:1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 2 ori pe zi.

Copii cu vârsta între 10 şi 12 ani:1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 3 ori pe zi.

Copii cu vârsta între 12 şi 15 ani: 1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 4 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore.

Plicurile se administrează cu o cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte.

Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.

Informaţi medicul sau farmacistul dacă starea de rău a copilului dumneavoastră continuă şi după 5 zile de tratament. Medicul vă va informa cât va dura tratamentul cu Fervex “pentru copii” fără zahăr.

Dacă aveţi impresia că efectul Fervex “pentru copii” fără zahăr este prea puternic sau prea slab întrebaţi medicul sau farmacistul.

Dacă utilizați mai mult Fervex “pentru copii” fără zahăr decât trebuie

Dacă aţi utilizat mai mult Fervex “pentru copii” fără zahăr decât trebuie, anunţaţi imediat medicul sau farmacistul.

Dacă uitați să utilizaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr

Nu daţi copilului o doză dublă pentru a compensa doza pe care aţi uitat să i-o administraţi. Daţi-i doza următoare când vă amintiţi şi continuaţi tratamentul.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4.       Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele:

  • Sedare, somnolenţă, uscăciunea gurii, tulburări urinare, tulburări de acomodare a vederii la distanţă, stare confuzională, agitaţie la pacienţii vârstnici, tensiune arterială scăzută la poziţia “stat în picioare”, ameţeală, scăderea memoriei şi capacităţii de concentrare.

  • Rare cazuri de trombocitopenie (scăderea sub nivel normal a unor elemente sanguine-plachete, care au rol în procesul de coagulare a sângelui manifestată prin sângerări neobişnuite şi apariţia de hematoame), anemie hemolitică (scăderea sub nivel normal a unor elemente sanguine- hematii, manifestată prin stări de oboseală şi slăbiciune neobişnuite), agranulocitoză (manifestată prin febră cu sau fără frisoane, ulceraţii sau pete de culoare albă la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceraţii la nivelul faringelui);

  • În cazuri mai rare, mâncărime la nivelul pielii, roşeaţa pielii, urticarie, când trebuie oprit tratamentul şi anunţat medicul.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale

Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1

Bucureşti 011478- RO

Tel: + 4 0757 117 259

Fax: +4 0213 163 497

e-mail: adr@anm.ro

5.              Cum se păstrează Fervex “pentru copii” fără zahăr

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6.              Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Fervex pentru copii” fără zahăr

  • Substanţele active sunt paracetamol, acid ascorbic şi maleat de feniramină. Fiecare plic cu granule pentru soluţie orală conţine paracetamol 280 mg, acid ascorbic 100 mg şi maleat de feniramină 10

  • Celelalte componente sunt: manitol, acid citric anhidru, povidonă, citrat de magneziu anhidru, acesulfam de potasiu, aromă de zmeură*.

(*) Compoziţia aromei de zmeură: maltodextrină, amidon de porumb modificat (E 1450), roşu allura AC (E 129), albastru strălucitor (E 133), galben amurg FCF (E110), permastabil 505528 RI, aromă zmeură 054428 A, clorură de sodiu și/sau sulfat de sodiu.

Cum arată Fervex “pentru copii” fără zahăr şi conţinutul ambalajului

Fervex pentru copii” fără zahăr se prezintă sub formă de pulbere granulară, de culoarea roz deschis până la roz închis; pot fi observate mici puncte închise la culoare.

Ambalaj

Cutie cu 8 plicuri din hârtie/Al/PEJD a câte 3 g granule pentru soluţie orală.

Cutie cu 12 plicuri din hârtie/Al/PEJD a câte 3 g granule pentru soluţie orală.

Cutie cu 16 plicuri din hârtie/Al/PEJD a câte 3 g granule pentru soluţie orală.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricanţii

Deţinator al autorizaţiei de punere pe piaţă

UPSA SAS

3 rue Joseph Monier, Rueil Malmaison, 92500, Franţa

Fabricanţii

UPSA SAS

979 avenue des Pyrénées, 47520 Le Passage, Franţa

UPSA SAS

304 avenue du Docteur Jean Bru, 47000 Agen, Franţa

Acest prospect a fost revizuit în mai 2019.

Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale: http://www.anm.ro/

Indicat pentruFebra, Gat inflamat, Frisoane
adresabilitateCopii
Compozitie produsVitamina C, Paracetamol
Forma prezentarePlicuri
Functie produsAnalgezic , Antialergic, Antipiretic
Zona corpSistemic
Scrie o recenzie

Review-uri si Pareri Fervex pentru copii fara zahar 280mg/100mg/10mg 8plicuri


Rating-ul dumneavoastra

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmentice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.

Beneficiile mattca.ro:

  • Livrarea in orice sat din Romania cu o taxa unica de transport de 13,9 lei, pentru platile online
  • Livrarea in peste 20 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog

Cumparate frecvent impreuna

  1. Fervex pentru adulti cu aroma de zmeura granule pentru solutie orala x 8 plicuri

    Fervex pentru adulti cu aroma de zmeura granule pe...

    30,74 Lei TVA inclus
    lipsa stoc
  2. Efferalgan - Vitamine C 330mg+200mg 20 comprimate efervescente

    Efferalgan - Vitamine C 330mg+200mg 20 comprimate ...

    12,61 Lei TVA inclus
    in stoc
  3. Upsavit - Vitamin C 1g 10 comprimate efervescente

    Upsavit - Vitamin C 1g 10 comprimate efervescente

    12,61 Lei TVA inclus
    in stoc
  4. Fervex® Raceala si gripa 500mg/4mg 16 comprimate filmate

    Fervex® Raceala si gripa 500mg/4mg 16 comprimate ...

    13,06 Lei TVA inclus
    in stoc

Poate ai vrea sa incerci

  1. Dorel Plant - Crema balsam Untul Pamantului, galbenele si tataneasa 100g

    Dorel Plant - Crema balsam Untul Pamantului, galbe...

    13,48 Lei TVA inclus
    in stoc
  2. Fiterman - Fleximobil frectie lotiune masaj 100ml

    Fiterman - Fleximobil frectie lotiune masaj 100ml

    15,80 Lei TVA inclus
    in stoc
  3. Good Routine - Daily Quercetin 500mg 30caps, Secom

    Good Routine - Daily Quercetin 500mg 30caps, Secom

    43,13 Lei TVA inclus
    in stoc
  4. Combifexin 200mg/500 mg x 10 comprimate filmate

    Combifexin 200mg/500 mg x 10 comprimate filmate

    18,93 Lei TVA inclus
    in stoc
  5. Plantextrakt - Plantagingival badijonaj 10ml

    Plantextrakt - Plantagingival badijonaj 10ml

    16,71 Lei TVA inclus
    in stoc
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.

Produsul a fost adaugat in cos

Mesaje
meniu
Cosul meu