Facebook Pixel

Theraflu® Extra raceala si gripa pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

Cod: W62908002
Brand: GSK
Status:

Theraflu® Extra raceala si gripa pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri se administreaza pentru ameliorarea simptomelor asociate racelii si gripei, precum: febra, durere cu diferite localizari, congestie nazala, stranut si rinoree.

Acest produs face parte din categoria OTC-uri:

  • Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
  • Se plateste cu cardul

*OTC – Medicament fara prescriptie medicala

22,40 Lei TVA inclus

Descriere Theraflu® Extra raceala si gripa pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

Theraflu® Extra raceala si gripa pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri se administreaza pentru ameliorarea simptomelor asociate racelii si gripei, precum: febra, durere cu diferite localizari, congestie nazala, stranut si rinoree.

Indicatii:

Theraflu Extra raceala si gripa contine o combinatie de trei substante active care actioneaza asupra simptomelor majore asociate racelii si gripei:

  • paracetamolul este un calmant al durerii (analgezic) si reduce febra (reduce temperatura corpului dumneavoastra atunci cand aveti febra);
  • clorhidratul de fenilefrina este un decongestionant nazal si un decongestionant al sinusurilor. Ajuta la decongestia nazala si la diminuarea presiunii de la nivelul sinusurilor.
  • maleatul de feniramina este un antialergic. Ajuta la oprirea simptomelor de tip alergic.
Theraflu Extra raceala si gripa actioneaza pentru reducerea simptomelor majore asociate racelii si gripei, inclusiv: scaderea temporara a febrei si a frisoanelor, dureri musculare si articulare, dureri de cap, congestie nazala si sinusala, stranut si curgerea nasului.
 
Mod de administrare:

Adultii si copii cu varsta peste 12 ani: Luati un plic la fiecare 4 - 6 ore, dupa necesitati, pana la 3-4 plicuri in 24 ore. Nu utilizati mai mult de 5 zile.

Precautii si contraindicatii:

Nu luati Theraflu Extra raceala si gripa daca:

  • sunteti alergic la paracetamol, fenilefrina și feniramina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;
  • suferiti de boli de inima severe sau tensiune arteriala mare (hipertensiune arteriala); de hipertiroidism ,glaucom, feocromocitom;
  • luati alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionante nazale, medicamente care reduc pofta de mancare etc.
Theraflu Extra raceala si gripa contine:
Zahar 12,6 g pe plic. Acest lucru trebuie luat in considerare la pacientii care au diabet zaharat. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.
Sodiu 42,2 mg pe plic. Acest lucru trebuie luat in considerare pentru pacientii cu o dieta controlata de sodiu.
 
Reactii adverse posibile:

Reactii adverse frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane): greata; senzatia de voma; somnolenta.

Reactii adverse rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane): nervozitate, insomnie; ameteala, cefalee; tahicardie, palpitatii, hipertensiune arteriala; constipatie, diaree, disconfort abdominal; uscaciunea gurii; senzatie de disconfort general sau neliniste (stare de rau).

Sarcina si alaptarea:

Nu utilizati acest medicament daca sunteti gravida sau daca alaptati.

Compozitie:

  • Substantele active sunt: paracetamol 650 mg, maleat de feniramina 20 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg.
  • Celelalte componente sunt: zahar, acesulfam de potasiu, galben de chinolina (E 104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aroma de lamaie sortul ,,Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91’’, aroma de lamaie sortul ,,Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91’’, acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Mod de prezentare: cutie cu 10 plicuri unidoza.

 

 

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@mattca.ro.
citeste mai mult...

Informatii aditionale Theraflu® Extra raceala si gripa pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

Mai multe informatii
Indicat pentruLacrimare abundenta
Prospect

Prospect: Informaţii pentru utilizator 

THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ 650 mg/20 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală

Paracetamol/Maleat de feniramină/Clorhidrat de fenilefrină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

  • Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.

  • Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.

  • Dacă după 5 zile nu vă simțiți mai bine sau febra persistă mai mult de 3 zile sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.

Ce găsiţi în acest prospect:

  1. Ce este Theraflu Extra răceală şi gripă şi pentru ce se utilizează

  2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă

  3. Cum să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă

  4. Reacţii adverse posibile

  5. Cum se păstrează Theraflu Extra răceală şi gripă

  6. Conținutul ambalajului și alte informaţii

1.                      Ce este Theraflu Extra răceală şi gripă şi pentru ce se utilizează

 Theraflu Extra răceală şi gripă conţine o combinaţie de trei substanţe active care acţionează asupra simptomelor majore asociate răcelii şi gripei:

  • paracetamolul este un calmant al durerii (analgezic) şi reduce febra (reduce temperatura corpului dumneavoastră atunci când aveţi febră);

  • clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant nazal şi un decongestionant al Ajută la decongestia nazală şi la diminuarea presiunii de la nivelul sinusurilor.

  • maleatul de feniramină este un Ajută la oprirea simptomelor de tip alergic.

Theraflu Extra răceală şi gripă acţionează pentru reducerea simptomelor majore asociate răcelii şi gripei, inclusiv:

  • scăderea temporară a febrei şi a frisoanelor,

  • dureri musculare şi articulare, dureri de cap,

  • congestie nazală şi sinusală,

  • strănut şi curgerea nasului.

2.                   Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă

Nu luați Theraflu Extra răceală şi gripă:

  • Dacă sunteţi alergic la paracetamol, fenilefrină și feniramină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);

  • Dacă aţi luat, pe bază de prescripţie, un inhibitor de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor sau a bolii Parkinson). Dacă nu sunteţi sigur că medicamentul care vă este prescris conţine un IMAO, întrebaţi medicul sau farmacistul înainte de a utiliza acest medicament;

  • Dacă suferiți de boli de inimă severe sau tensiune arterială mare (hipertensiune arterială);

  • Dacă suferiți de activitate crescută a glandei tiroide (hipertiroidism);

  • Dacă suferiţi de glaucom (tensiune intraoculară crescută);

  • Dacă suferiţi de feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale situate în imediata apropiere a rinichilor, care este responsabilă pentru creşterea tensiunii arteriale);

  • Dacă luaţi antidepresive triciclice;

  • Dacă luaţi beta-blocante (medicamente utilizate în tratamentul hipertensiunii arteriale şi a bolilor de inimă);

  • Dacă luaţi alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionante nazale, medicamente care reduc pofta de mâncare etc.

Atenționări și precauții

Înainte să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:

  • suferiţi de boli hepatice sau renale;

  • suferiți de anemie hemolitică;

  • suferiți de o afecțiune ereditară numită deficiență de glucozo-6-fosfat dehidrogenază;

  • suferiți de deshidratare sau malnutriție cronică;

  • aveți boli de inimă;

  • aveți diabet;

  • suferiți de creșterea în dimensiune a prostatei sau este posibil să aveți retenție urinară;

  • aveți obstrucție la nivelul tractului digestiv;

  • aveți ulcer gastric;

  • aveți epilepsie.

Conţine paracetamol. NU luați împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol. Dacă se depășește doza maximă de paracetamol pe zi, pot să apară leziuni severe la nivelul ficatului.

Adresaţi-vă medicului dacă:

  • aveţi probleme respiratorii, cum ar fi astm, emfizem sau bronşită cronică;

  • febra se agravează sau persistă mai mult de 3 zile;

  • durerea sau congestia nazală se agravează sau persistă mai mult de 5 zile şi sunt însoţite de febră mare, urticarie sau durere de cap persistentă.

Theraflu Extra răceală şi gripă împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală, în mod special:

  • Inhibitori ai monoaminooxidazei (IMAO), utilizaţi în tratamentul depresiei şi al bolii Parkinson: NU utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă dacă luaţi sau aţi luat IMAO în ultimele 14 zile;

  • Medicamente antidepresive utilizate în tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice;

  • Medicamente utilizate în tratarea hipertensiunii arteriale, cum ar fi beta-blocantele;

  • Medicamente utilizate în tratarea insuficienţei cardiace sau ritmului cardiac anormal (digoxin sau alte glicozide cardiace);

  • Medicamente pentru fluidizarea sângelui (anticoagulante), cum ar fi warfarina sau alte cumarine;

  • Medicamente care conţin paracetamol sau decongestionante pentru răceală şi gripă;

  • Medicamente pentru greaţă şi vărsături, cum ar fi metoclopramid sau domperidonă;

  • Medicamente pentru tuberculoză (rifampicină sau isoniazidă), pentru infecţii bacteriene (cloramfenicol);

  • Medicamente utilizate în tratamentul convulsiilor, cum ar fi fenitoina, fenobarbital, carbamazepină şi lamotrigină;

  • Colestiramină utilizată pentru scăderea valorilor colesterolului din sânge;

  • Zidovudină utilizată în tratamentul infecției cu HIV;

  • Probenecid utilizat în tratamentul gutei;

  • Ergotamină şi metisergidă, utilizate pentru migrene;

  • Deprimante ale sistemului nervos central (de exemplu alcool etilic şi tranchilizante), medicamente utilizate în tratamentul depresiei sau al bolii Parkinson, antidepresive triciclice, barbiturice şi narcotice;

  • Medicamente utilizate pentru prevenirea formării cheagurilor de sânge.

Interacţiunea cu testele de laborator

Acest medicament poate interfera cu rezultatele testului numit „testul acidului uric fosfowolframat” realizat pentru determinarea nivelului de acid uric din sânge, în special la pacienţii care suferă de gută sau sunt diagnosticaţi cu gută.

Theraflu Extra răceală şi gripă împreună cu alimente şi băuturi

Nu consumaţi alcool în timp ce luaţi Theraflu Extra răceală şi gripă.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Nu utilizaţi acest medicament dacă sunteţi gravidă. Nu utilizaţi acest medicament dacă alăptaţi.

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări, înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Theraflu Extra răceală şi gripă poate determina somnolenţă. Nu conduceţi vehicule, nu folosiţi utilaje și nu desfășurați activități ce necesită atenție deosebită în timp ce utilizaţi acest medicament.

Theraflu Extra răceală şi gripă conține:

  • Zahăr 12,6 g pe plic. Acest lucru trebuie luat în considerare la pacienții care au diabet Dacă medicul dumneavoastră v-a atenționat că aveţi intoleranță la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebați înainte de a lua acest medicament.

  • Sunset yellow FCF (E 110), poate determina reacţii

  • Sodiu 42,2 mg pe plic. Acest lucru trebuie luat în considerare pentru pacienţii cu o dietă controlată de sodiu.

3.                            Cum să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă 

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum

v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţii şi copii cu vârsta peste 12 ani:

Luați un plic la fiecare 4 - 6 ore, după necesităţi, până la 3-4 plicuri în 24 ore.

Nu utilizaţi mai mult de 5 zile. Dacă simptomele persistă mai mult de 5 zile sau se agravează sau dacă febra persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Nu depăşiţi doza recomandată.

A nu se administra copiilor sub 12 ani.

Cum să luaţi Theraflu Extra răceală şi gripă

Conţinutul unui plic se dizolvă în aproximativ 250 ml de apă fierbinte, dar nu clocotită. Băutura obținută se bea caldă.

Dacă utilizaţi mai mult Theraflu Extra răceală şi gripă decât trebuie

În caz de supradozaj sau ingestie accidentală, contactaţi imediat medicul. Trebuie să primiți îngrijiri medicale imediate chiar dacă vă simțiți bine, din cauza riscului de apariție întârziată a leziunilor de la nivelul ficatului.

Dacă uitaţi să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Pentru informaţii suplimentare privind modul de administrare şi pentru stabilirea duratei tratamentului se recomandă ca pacientul să se adreseze medicului sau farmacistului.

4.                    Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

OPRIŢI administrarea acestui medicament şi adresaţi-vă imediat medicului sau farmacistului dumneavoastră dacă aveţi oricare dintre simptomele de mai jos:

  • reacţii alergice, inclusiv respiraţie şuierătoare, dificultăţi în respiraţie, umflarea feţei, umflarea buzelor, limbii sau a gâtului

  • erupţii cutanate (inclusiv urticarie, prurit), înroşirea pielii

  • descuamarea pielii, vezicule, răni, ulcere la nivelul gurii

  • sângerări neaşteptate sau vânătăi (probleme ale sângelui).

Reacţiile adverse menţionate mai sus sunt rare sau foarte rare (pot afecta între 1 şi 10 din 10000 persoane) sau frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile.

De exemplu au fost raportate cazuri foarte rare de reacții adverse la nivelul pielii.

Reacţii adverse frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane)

  • greaţă

  • senzaţia de vomă

  • somnolenţă

Reacţii adverse rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)

  • nervozitate, insomnie

  • ameţeală, cefalee

  • tahicardie, palpitaţii, hipertensiune arterială

  • constipaţie, diaree, disconfort abdominal

  • uscăciunea gurii

  • senzaţie de disconfort general sau nelinişte (stare de rău)

Rezultatele (sau valorile) testelor funcţiei hepatice pot fi anormale în cazuri rare.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

  1. Cum se păstrează Theraflu Extra răceală şi gripă Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul

Nu utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6.                   Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Theraflu Extra răceală şi gripă

  • Substanţele active sunt: paracetamol 650 mg, maleat de feniramină 20 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.

  • Celelalte componente sunt: zahăr, acesulfam de potasiu, galben de chinolină (E 104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrină M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aromă de lămâie sortul ,,Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91’’, aromă de lămâie sortul ,,Natural Lemon Durarome 202/TD 09.91’’, acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Cum arată Theraflu Extra răceală şi gripă şi conţinutul ambalajului

Theraflu Extra răceală şi gripă se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă.

Cutie cu 6 plicuri unidoză din hârtie/PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 10 plicuri unidoză din hârtie/PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 6 plicuri unidoză din PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 10 plicuri unidoză din PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 14 plicuri unidoză din hârtie/PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 20 plicuri unidoză din hârtie/PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 14 plicuri unidoză din PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 20 plicuri unidoză din PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE S.R.L.

Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One

Etaj 6 (Zona 2), Sector 5, Bucureşti, România

Fabricanții

FAMAR ORLEANS

5, Avenue de Concryr, F-45071 Orléans Cedex 02, Franţa

 

NOVARTIS CONSUMER HEALTH GmbH

Zielstattstrasse 40, 81379 München, Germania

 

GSK CONSUMER HEALTHCARE GmbH & Co. KG

Barthstraße 4, 80339 München, Germania

 

Acest prospect a fost revizuit în Septembrie, 2016.

AfectiuneFebra
SimptomeNas infundat (obstructie nazala)
Indicat pentruLacrimare abundenta
Compozitie produsParacetamol
Functie produsAnalgezic , Antipiretic, Decongestionant
adresabilitateUz general
Forma prezentarePlicuri
BrandGSK
Zona corpSistemic
Scrie o recenzie

Review-uri si Pareri Theraflu® Extra raceala si gripa pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri


Rating-ul dumneavoastra

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmetice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.

Beneficiile mattca.ro:

  • Livrarea in orice sat din Romania cu o taxa unica de transport de 13,9 lei, pentru platile online
  • Livrarea in peste 20 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog

Cumparate frecvent impreuna

  1. Advil® 200 mg x 10 drajeuri

    Advil® 200 mg x 10 drajeuri

    6,58 Lei TVA inclus
    in stoc
  2. Coldrex® MaxGrip lemon pulbere pentru suspensie orala x 10 plicuri

    Coldrex® MaxGrip lemon pulbere pentru suspensie o...

    23,37 Lei TVA inclus
    in stoc
  3. Coldrex® lemon pulbere pentru suspensie orala x 10 plicuri

    Coldrex® lemon pulbere pentru suspensie orala x 1...

    22,14 Lei TVA inclus
    in stoc
  4. Robitussin TM Expectorans 100 mg/5 ml solutie orala x 100 ml

    Robitussin TM Expectorans 100 mg/5 ml solutie oral...

    10,77 Lei TVA inclus
    in stoc
  5. Vibrocil® Actilong 1 mg/ml spray nazal, solutie x 10 ml

    Vibrocil® Actilong 1 mg/ml spray nazal, solutie x...

    14,67 Lei TVA inclus
    in stoc

Poate ai vrea sa incerci

  1. Diclac® 50 mg/g, gel x 100 g gel

    Diclac® 50 mg/g, gel x 100 g gel

    32,90 Lei TVA inclus
    in stoc
  2. Narivent - Spray nazal 20ml

    Narivent - Spray nazal 20ml

    32,14 Lei TVA inclus
    in stoc
  3. Paracetamol 500 mg comprimate x 20 comprimate

    Paracetamol 500 mg comprimate x 20 comprimate

    1,98 Lei TVA inclus
    in stoc
  4. Xylo-nasal 1 mg/ml picaturi nazale, solutie x 10 ml

    Xylo-nasal 1 mg/ml picaturi nazale, solutie x 10 m...

    4,95 Lei TVA inclus
    in stoc
  5. Otipax® picaturi auriculare, solutie 16 g

    Otipax® picaturi auriculare, solutie 16 g

    17,63 Lei TVA inclus
    in stoc
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.

Produsul a fost adaugat in cos

Mesaje
meniu
Cosul meu