Mattca.ro

Acest produs face parte din categoria OTC-uri iar achizitia se face doar prin plata cu cardul

continua cu adaugarea produsului in cos
Mattca.ro

Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml

Cod: W64145002
Brand: GSK
Status:
Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml se recomanda pentru tratamentul simptomatic al febrei asociate racelii si starilor gripale, bolilor infectioase ale copilariei, precum si pentru tratamentul durerilor cu diferite localizari.

Acest produs face parte din categoria OTC-uri:

  • Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
  • Se plateste cu cardul

*OTC – Medicament fara prescriptie medicala

18,96 Lei Pret cu TVA inclus

Descriere Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml

Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml se recomanda pentru tratamentul simptomatic al febrei asociate racelii si starilor gripale, bolilor infectioase ale copilariei, precum si pentru tratamentul durerilor cu diferite localizari.

Indicatii:

Panadol Baby este o suspensie orala cu gust placut de capsuni, fara zahar sau alcool, ce contine paracetamol. Acesta este un analgezic (combate durerea) si antipiretic (reduce febra).
Panadol Baby este recomandat pentru tratamentul simptomatic eficace al durerilor din perioada eruptiei dentare si a altor dureri dentare, al durerilor in gat, al durerilor de cap, migrenelor, durerilor musculare, dismenoreei, durerilor musculo-scheletice, durerilor din osteoartrita, pentru tratamentul simptomatic al febrei asociate racelii si starilor gripale, bolilor infectioase ale copilariei, de exemplu pojar, tusea convulsiva, oreion si varsat de vant si al febrei post-vaccinare.

Panadol Baby nu irita stomacul si este usor de administrat. 

Se poate administra de la varsta de 1 luna.

Doza si mod de administrare:

Doza recomandata variaza in functie de greutatea copilului:

  • 4 kg - 2,0 ml
  • 5-6 kg - 3,0 ml
  • 7-9kg - 4,0 ml
  • 10-12kg - 6,0 ml
  • 13-15kg - 8,0 ml
  • 16-19 kg - 10,0 ml
  • 20-25 kg - 12,0 ml
  • 26-31 kg - 16,0 ml
  • 32-42 kg - 20,0 ml

Doza poate fi repetata la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administreaza la un interval de timp mai mic de 4 ore. 

Nu se administreaza mai mult de 4 doze in decurs de 24 de ore.

Nu se administreaza mai mult de 3 zile fara recomandarea medicului.

Precautii si contraindicatii:

Nu utilizati Panadol Baby daca:

  • copilul dumneavoastra este alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului.
  • daca luati orice alte medicamente pe baza de prescriptie medicala sau disponibile fara prescriptie medicala care contin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de raceala si gripa, sau medicamente pentru a va ajuta sa dormiti.

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra daca :

  • copilul sufera de afectiune hepatica sau renala;
  • copilul este subponderal sau subnutrit;
  • copilul are intoleranta la unele categorii de glucide, deoarece contine maltitol si sorbitol;
  • i se administreaza copilului si alte medicamente;

Reactii adverse posibile:

Incetati sa mai utilizati Panadol Baby si consultati imediat medicul daca observati urmatoarele reactii adverse ale paracetamolului care sunt rare, dar pot aparea:

  • reactii alergice cum ar fi eruptii sau iritatii cutanate, uneori cu probleme respiratorii sau tumefactie la nivelul buzelor, a limbii, a gatului sau a fetei;
  • iritatie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
  • vanataie inexplicabila sau sangerare neasteptata;
  • daca anterior ati avut dificultati de respiratie cand ati luat acid acetilsalicilic (aspirina) sau alte antiinflamatoare nesteroidiene si acum aveti aceeasi reactie la acest medicament.

Au fost raportate cazuri foarte rare de reactii cutanate grave.

Compozitie:

  • Substanta activa din Panadol Baby este paracetamolul. Fiecare 1 ml de suspensie orala contine 24 mg paracetamol.
  • Celelalte componente sunt: sorbitol lichid (necristalizabil) (E 420), guma xantan, metilparaben (E 218), propilparaben (E 216), acid citric anhidru, citrat trisodic dihidrat, glicerol, aroma de capsuni, edetat disodic, sucraloza, maltitol lichid, apa purificata.

Mod de prezentare: flacon cu 100 ml suspensie orala.

 

Acest produs se administreaza conform prospectului sau recomandarilor medicului, farmacistului sau specialistului medical. Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul, descrierea sau informatiile aditionale.

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@mattca.ro.
citeste mai mult...

Informatii aditionale

Mai multe informatii
Indicat pentruFebra
AfectiuneRaceala si gripa
Tip produsFara zahar
SimptomeDurere dentara
Indicat pentruFebra
Compozitie produsParacetamol
Functie produsAnalgezic , Antipiretic
adresabilitateCopii
Forma prezentareSuspensie
BrandGSK
Zona corpSistemic

Prospect Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml

Prospect: Informaţii pentru utilizator 

Panadol Baby 120 mg/5 ml suspensie orală 
Paracetamol

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului
-  Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. 
-  Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări. 
-  Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic. 

Ce găsiţi în acest prospect: 

  1. Ce este Panadol Baby şi pentru ce se utilizează 
  2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi Panadol Baby 
  3. Cum să utilizaţi Panadol Baby 
  4. Reacţii adverse posibile 
  5. Cum se păstrează Panadol Baby 
  6. Conținutul ambalajului și alte informații 

1. Ce este Panadol Baby şi pentru ce se utilizează 

Panadol Baby este o suspensie orală cu gust plăcut de căpşuni, fără zahăr sau alcool, ce conţine paracetamol. Acesta este un analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra).
Panadol Baby este recomandat pentru tratamentul simptomatic eficace al durerilor din perioada erupţiei dentare şi a altor dureri dentare, al durerilor în gât, al durerilor de cap, migrenelor, durerilor musculare, dismenoreei, durerilor musculo-scheletice, pentru tratamentul simptomatic al febrei asociate răcelii şi stărilor gripale, bolilor infecţioase ale copilăriei, de exemplu pojar, tusea convulsivă, oreion şi vărsat de vânt şi al febrei post-vaccinare. 
Panadol Baby nu irită stomacul şi este uşor de administrat. 

2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi Panadol Baby 

Panadol Baby suspensie orală conţine paracetamol. Dacă luaţi o cantitate prea mare de paracetamol vă puteţi afecta grav ficatul. 

Nu utilizaţi Panadol Baby dacă: 
- copilul dumneavoastră este alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului.
- luaţi orice alte medicamente pe bază de prescripţie medicală sau disponibile fără prescripţie medicală care conţin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de răceală şi gripă, sau medicamente pentru a vă ajuta să dormiţi. 

Citiţi întotdeauna şi urmaţi instrucţiunile de pe ambalaj şi din acest prospect. 

Atenţionări şi precauţii 
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră dacă:
- copilul suferă de afecţiune hepatică sau renală;
- copilul este subponderal sau subnutrit ;
- există un consum regulat de alcool etilic; 
- copilul are intoleranţă la unele categorii de glucide, deoarece conţine maltitol şi sorbitol;
- i se administrează copilului şi alte medicamente; 
        - copilul are o infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice.
        Simptomele acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă; greaţă, vomă; pierderea poftei de mâncare. 
Contactaţi medicul imediat dacă se constată o combinaţie a acestor simptome. 

Este posibil să fie necesar să nu mai folosiţi deloc acest medicament sau să limitaţi cantitatea de paracetamol pe care o ia copilul dumneavoastră. 

Panadol Baby nu trebuie administrat copilului mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
În cazul copiilor născuţi prematur şi în particular al celor mai mici de 3 luni, produsul se administrează numai la recomandarea medicului.
Dacă simptomele persistă, adresaţi-vă medicului.
Nu lăsaţi medicamentul la vederea sau îndemâna copiilor. 

Panadol Baby împreună cu alte medicamente 
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente.
Efectele altor medicamente pot fi modificate sau aceste medicamente pot modifica efectele Panadol Baby, dacă acestea sunt administrate concomitent. În acest caz, medicul dumneavoastră poate schimba tratamentul dumneavoastră sau instrucţiunile de dozare. 
Nu utilizaţi Panadol Baby împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Informaţi medicul dumneavoastră dacă copilul a luat sau ia unul din următoarele medicamente:
- warfarină sau alte cumarinice (folosite pentru subţierea sângelui);
- metoclopramid sau domperidon utilizate pentru tratamentul senzaţiei de greaţă sau vărsătură;
- colestiramină (pentru tratamentul hipercolesterolemiei);
- barbiturice (somnifere);
- antidepresive triciclice;
- anticonvulsivante. 

Sarcina şi alăptarea 
Nu este cazul, deoarece medicamentul este destinat uzului pediatric, la copiii cu vârsta cuprinsă între 2 luni-12 ani. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor 
Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje. 

Panadol Baby conţine maltitol (E 965) şi sorbitol lichid (E 420). Dacă medicul v-a atenţionat că aveţi afecţiuni ereditare rare de intoleranţă la fructoză, nu trebuie să utilizaţi acest medicament. Fiecare 5 ml de suspensie Panadol Baby conţine 666,5 mg sorbitol.
Panadol Baby conţine metilparahidroxibenzoatul de sodiu (E 219), etilparahidroxibenzoatul de sodiu (E 215) şi propilparahidroxibenzoatul de sodiu (E 217) care pot cauza reacţii alergice (posibil întârziate). 
Consultaţi medicul înainte de a utiliza acest medicament. 

3. Cum să utilizaţi Panadol Baby 

Pentru administrare orală.
A se agita flaconul înainte de utilizare.

Mod de administrare

Greutate 

Vârstă 

Doză (ml) pentru o administrare

6-8 kg

3 - 6 luni

4,0

8-10 kg

6 - 12 luni

5,0

10-13 kg

1 - 2 ani

7,0

13-15 kg

2- 3 ani

9,0

15-21 kg

3- 6 ani

10,0

21-29 kg

6- 9 ani

14,0 

29-42 kg 

9- 12 ani

20,0 

Localizaţi doza necesară în tabelul de mai sus, în funcție de greutatea copilului. Alternativ, dacă nu știți cu siguranță greutatea copilului, vă puteţi orienta după vârstă.
Folosiţi seringa dozatoare, introduceţi-o în sticlă şi trageţi suspensia până la nivelul liniei indicatoare corespunzătoare.
Dacă este necesară o doză mai mare de 8 ml, repetaţi procedura. După utilizare, seringa trebuie spălată în apă caldă şi uscată.
Doza poate fi repetată la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administrează la un interval de timp mai mic de 4 ore.
Nu se administrează mai mult de 4 doze în decurs de 24 de ore.
Panadol Baby nu se administrează mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
Nu depăşiţi dozele recomandate. Trebuie să utilizaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă necesară pentru a ameliora simptomele.
Dacă simptomele persistă, solicitaţi consult medical.
Nu se administrează copiilor sub 2 luni.
Nu se administrează copiilor sub 3 luni și peste, mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului. Dacă sugarul s-a născut prematur sau dacă este mai mic de 3 luni, solicitaţi consult medical înainte de administrare. 

Dacă utilizaţi mai mult Panadol Baby decât trebuie 
Dacă dumneavoastră credeţi că copilul a luat mai mult decât doza recomandată, vă rugăm să vă adresaţi imediat medicului, chiar dacă copilul se simte bine. Supradozajul de paracetamol poate determina insuficienţă hepatică. 

Dacă uitaţi să utilizaţi Panadol Baby 
Dacă aţi uitat să administraţi o doză la timpul potrivit nu vă îngrijoraţi. Administraţi următoarea doză imediat, iar după 4-6 ore reluaţi tratamentul obişnuit. 

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

4. Reacţii adverse posibile 

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Încetaţi să mai utilizaţi Panadol Baby şi consultaţi imediat medicul dacă observaţi următoarele reacţii adverse ale paracetamolului care sunt rare, dar pot apărea: 
reacţii alergice cum ar fi erupţii sau iritaţii cutanate, uneori cu probleme respiratorii sau tumefacţie la nivelul buzelor, a limbii, a gâtului sau a feţei; 
iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
• vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
• dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.
Au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii cutanate grave. 

Raportarea reacţiilor adverse:
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/ . Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament. 

5. Cum se păstrează Panadol Baby 

A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor. 

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. 

După prima deschidere a flaconului nu utilizaţi acest medicament mai mult de 1 lună. Nu sunt necesare condiţii speciale de păstrare. 

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului. 

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

Ce conţine Panadol Baby 
Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare 5 ml de suspensie orală conţin 120 mg paracetamol.
Celelalte componente sunt: acid malic, azorubină (carmoisină) (E 122), gumă xantan, maltitol lichid, aromă de căpşuni, sorbitol lichid (cristalizabil) (E 420), metilparahidroxibenzoat de sodiu (E 219), etilparahidroxibenzoat de sodiu (E 215), propilparahidroxibenzoat de sodiu (E 217), sorbitol (E420) acid citric anhidru, apă purificată. 

Cum arată Panadol Baby şi conţinutul ambalajului 
Suspensie vâscoasă de culoare roz, cu aromă de căpşuni, prezentând cristale mici de culoare albă în suspensie. 

Ambalaj
Cutie cu un flacon din sticlă brună, prevăzut cu inel de siguranţă din PEJD şi cu sistem de închidere securizat pentru copii, din polipropilenă de culoare albă; flaconul conţine 100 ml suspensie orală;
- o seringă pentru administrare orală, din polietilenă transparentă, cu piston din polistiren de culoare albastru-deschis, marcată cu gradaţii din 0,5 ml în 0,5 ml, până la 8 ml. 
Cutie cu un flacon din sticlă brună, prevăzut cu inel de siguranţă din PEJD şi cu sistem de închidere securizat pentru copii, din polipropilenă de culoare albă; flaconul conţin 300 ml suspensie orală; 
- o seringă pentru administrare orală, din polietilenă transparentă, cu piston din polistiren de culoare albastru-deschis, marcată cu gradaţii din 0,5 ml în 0,5 ml, până la 8 ml. 

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă 
GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE S.R.L.
Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One
Etaj 6 (Zona 2), Sector 5, Bucureşti, România 

Fabricant
Farmaclair
440, Avenue du General de Gaulle
14200, Herouville Saint-Clair,
Franţa 

Acest prospect a fost revizuit în mai 2019.  



 

citeste mai mult...
Scrie o recenzie

Review-uri si Pareri Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml


Rating-ul dumneavoastra

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmetice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.

Beneficiile mattca.ro:

  • Livrarea in Romania cu o taxa unica de transport de 14,9 lei, pentru platile online
  • Livrarea in peste 20 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog

Cumparate frecvent impreuna

  1. Fares - Hapciu lotiune pentru corp 100ml

    Fares - Hapciu lotiune pentru corp 100ml

    13,41 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  2. Dr Phyto - Virodep 30compr. de supt

    Dr Phyto - Virodep 30compr. de supt

    37,90 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Bronchostop - Trio pentru tuse si raceala solutie orala 120ml

    Bronchostop - Trio pentru tuse si raceala solutie ...

    24,01 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  4. Beres - Actival Junior 60compr

    Beres - Actival Junior 60compr

    34,61 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  5. Imunofix 30compr.

    Imunofix 30compr.

    23,34 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc

Poate ai vrea sa incerci

  1. Coldrex® MaxGrip fructe de padure & mentol pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

    Coldrex® MaxGrip fructe de padure & mentol pu...

    31,64 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  2. Parasinus® Penta x 24 comprimate

    Parasinus® Penta x 24 comprimate

    36,35 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Panadol® Extra 500 mg/65 mg x 12 comprimate filmate

    Panadol® Extra 500 mg/65 mg x 12 comprimate film...

    11,33 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  4. Theraflu Max raceala si gripa 1000mg/10mg/70mg 10plicuri

    Theraflu Max raceala si gripa 1000mg/10mg/70mg 10p...

    32,19 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  5. Vitamax 15cps.moi

    Vitamax 15cps.moi

    43,91 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.

Produsul a fost adaugat in cos