Facebook Pixel

Urgo Humagrip x 16compr

Cod: N952877_001X010498
Brand: Urgo
Status:

Urgo Humagrip x 16compr este un medicament indicat in tratamentul simptomatic al starilor gripale insotite de durere, febra si congestie nazala.

Acest produs face parte din categoria OTC-uri:

  • Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
  • Se plateste cu cardul

*OTC – Medicament fara prescriptie medicala

Acest produs nu mai face parte din oferta noastră

Descriere Urgo Humagrip x 16compr

Urgo Humagrip x 16compr este un medicament indicat in tratamentul simptomatic al starilor gripale insotite de durere, febra si congestie nazala.

Indicatii:

HUMAGRIP comprimate si capsule este un decongestiv nazal de uz sistemic, simpatomimetic, analgezic periferic, antipiretic si antihistaminic H1.

HUMAGRIP comprimate si capsule este indicat in tratamentul simptomatic de scurta durata al starilor gripale insotite de cefalee si/sau febra si senzatia de “nas infundat”.
Se recomanda numai adultilor si copiilor cu varsta peste 15 ani.

Mod de administrare:

Doza recomandata este de 1 comprimat alb de zi, dimineata si 1 capsula albastru-alb de noapte, seara inainte de culcare; daca este necesar, se poate administra inca 1 comprimat la pranz si unul seara, devreme. Nu se va depasi doza maxima de 3 comprimate si 1 capsula.

Precautii si contraindicatii:

Nu luaţi HUMAGRIP comprimate si capsule:

  • daca sunteti alergic la substanţele active sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament
  • daca aveti hipertensiune arteriala severa sau hipertensiune arteriala slab controlata printratament
  • daca aveti insuficienta hepatica
  • in cazul asocierii cu medicamente vasoconstrictoare 

Absenta unei ameliorari sau agravarea simptomatologiei dupa 4 zile de tratament, aparitia unei reactii alergice, a tahicardiei, palpitatiilor, hipertensiunii arteriale, aritmiilor, a greturilor sau a unor semne neurologice impun intreruperea tratamentului si solicitarea unui control medical.
Se atrage atentia atletilor si sportivilor asupra faptului ca acest medicament contine o substanta activa (pseudoefedrina) care poate da o reactie pozitiva la testele antidoping efectuate la evenimentele sportive.

Reactii adverse posibile:

Reactii adverse datorate continutului in pseudoefedrina: cefalee, palpitatii, tahicardie, episoade hipertensive; transpiratii; anxietate, insomnie; uscaciunea gurii, greata si varsaturi; somnolenta, tulburari de atentie, in special la inceputul tratamentului; reactii alergice.

Reactii adverse datorate continutului in paracetamol: uneori s-a observat aparitia fenomenelor de hipersensibilitate, foarte rar au aparut tulburari hematopoietice; iar la doze mari si tratament prelungit paracetamolul poate produce afectarea functiei renale, in special la persoane cu afectarea preexistenta a rinichiului.

Reactii adverse datorate continutului in clorfenamina: Tulburari ale sistemului nervos si psihice (sedare si somnolenta, hipotensiune posturala, uscaciunea mucoaselor, constipatie, midriaza, palpitatii, ameteli, tulburari de coordonare, confuzii, halucinatii; foarte rar apare agitatie, nervozitate, insomnie). Tulburari ale sistemului imunitar (eritem, eczema, urticarie; rar, edem Quincke; soc anafilactic); Tulburari hematologice (leucopenie, neutropenie; trombocitopenie; anemie hemolitica).

Sarcina si alaptarea:

Prezenta pseudoefedrinei impune evitarea utilizarii HUMAGRIP in timpul sarcinii.

Studiile experimentale si cele clinice efectuate pe cateva sute de femei gravide au exclus efectul malformativ al pseudoefedrinei. Toxicitatea fetala este legata de actiunea farmacologica a moleculei si se poate manifesta prin tahicardie si hiperactivitate fetala.
In consecinta, pseudoefedrina poate fi prescrisa in timpul sarcinii numai daca este absolut necesar si numai la recomandarea medicului. Este contraindicat cand exista detresa fetala sau patologie materna hipertensiva.

HUMAGRIP este contraindicat in timpul alaptarii, deoarece pseudoefedrina se excreta prin laptele matern si poate provoaca tahicardie la sugar.

Compozitie:

  • Substanţele active sunt:  Comprimat: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 60 mg;  Capsula: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg
  • Celelalte componente sunt: Comprimat: celuloza microcristalina, amidon pregelatinizat, croscarmeloza sodica, stearat de magneziu, povidona K 30. Capsula: talc, laurilsulfat de sodiu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, croscarmeloza sodica, eritrozina (E127), indigotina (E132), dioxid de titan (E171), gelatina.

Mod de prezentare: cutie cu un blister a 12 comprimate si 4 capsule.

 

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@mattca.ro.
citeste mai mult...

Informatii aditionale Urgo Humagrip x 16compr

Mai multe informatii
AfectiuneFebra
tip_produsFara zahar
SimptomeStranut
Indicat pentruDecongestionant nazal
Compozitie produsParacetamol, Pseudoefedrina
Functie produsAnalgezic , Antipiretic, Decongestionant
adresabilitateUz general
Forma prezentareCapsule
BrandUrgo
Zona corpSistemic
Scrie o recenzie

Review-uri si Pareri Urgo Humagrip x 16compr


Rating-ul dumneavoastra

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmentice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.

Beneficiile mattca.ro:

  • Livrarea in orice sat din Romania cu o taxa unica de transport de 13,9 lei, pentru platile online
  • Livrarea in peste 20 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog

Cumparate frecvent impreuna

  1. Urgo - Ultra absorbant 10plasturi

    Urgo - Ultra absorbant 10plasturi

    23,67 Lei TVA inclus
    lipsa stoc
  2. Urgo - Arsuri 4plasturi 

    Urgo - Arsuri 4plasturi 

    24,47 Lei TVA inclus
    lipsa stoc
  3. Urgo - Flictene discret mediu 5plasturi

    Urgo - Flictene discret mediu 5plasturi

    22,17 Lei TVA inclus
    lipsa stoc
  4. Urgo - Jungle Animal Tattoo 8plasturi

    Urgo - Jungle Animal Tattoo 8plasturi

    7,22 Lei TVA inclus
    in stoc
  5. Urgo - Filmogel Crapaturi Ale Pielii  3.25ml

    Urgo - Filmogel Crapaturi Ale Pielii 3.25ml

    32,12 Lei TVA inclus
    in stoc

Poate ai vrea sa incerci

  1. Solpadeine® x 12 comprimate

    Solpadeine® x 12 comprimate

    10,83 Lei TVA inclus
    in stoc
  2. Paduden® Rapid 200 mg x 10 comprimate filmate

    Paduden® Rapid 200 mg x 10 comprimate filmate

    10,22 Lei TVA inclus
    in stoc
  3. Otirelax picaturi auriculare solutie x 15 ml

    Otirelax picaturi auriculare solutie x 15 ml

    10,78 Lei TVA inclus
    in stoc
  4. Gengigel - Forte gel oral 8ml

    Gengigel - Forte gel oral 8ml

    35,89 Lei TVA inclus
    in stoc
  5. Herbagetica - Aspirina organica 60caps

    Herbagetica - Aspirina organica 60caps

    27,21 Lei TVA inclus
    in stoc
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.

Produsul a fost adaugat in cos

Mesaje
meniu
Cosul meu