Mattca.ro

Acest produs face parte din categoria OTC-uri iar achizitia se face doar prin plata cu cardul

continua cu adaugarea produsului in cos
Mattca.ro

Faringo Hot Drink granule pentru solutie orala x 8 plicuri

Cod: W58371002
Brand: Terapia
Status:
Faringo Hot Drink granule pentru solutie orala x 8 plicuri este un medicament care amelioreaza simptomele din raceala si gripa, precum: febra, durerea, stranutul si lacrimarea ochilor.

Acest produs face parte din categoria OTC-uri:

  • Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
  • Se plateste cu cardul

*OTC – Medicament fara prescriptie medicala

14,90 Lei Pret cu TVA inclus

Descriere Faringo Hot Drink granule pentru solutie orala x 8 plicuri

Faringo Hot Drink granule pentru solutie orala x 8 plicuri este un medicament care amelioreaza simptomele din raceala si gripa, precum: febra, durerea, stranutul si lacrimarea ochilor.

Indicatii:

Faringo Hot Drink face parte din grupa medicamentelor numite analgezice – antipiretice.

Faringo Hot Drink este un medicament impotriva racelii si gripei, care contine trei substante active:

  • paracetamol care amelioreaza durerea si reduce temperatura atunci cand aveti febra;
  • maleatul de clorfeniramina reduce congestia nazala, lacrimarea ochilor, asociate adesea cu cele de mai sus si actioneaza asupra fenomenelor de tipul stranutului.
  • vitamina C (acidul ascorbic) va ajuta sa inlocuiti vitamina C care se pierde in primele stadii de raceala si gripa.

Faringo Hot Drink este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum si a durerii si catarului nazal acut, asociate acesteia.

Mod de administrare:

Adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani

Un plic Faringo Hot Drink de 2-3 ori pe zi. Intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 4 ore. 

Continutul unui plic de Faringo Hot Drink se dizolva intr-o cana cu apa fierbinte (aproximativ 200 ml). Se obtine o bautura cu aroma de lamaie care se bea fierbinte. Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic o data.

Precautii si contraindicatii:

Nu utilizati Faringo Hot Drink daca:

  • sunteti alergic la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare, feniramina sau alte antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente
  • aveti un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza
  • suferiti de afectare grava a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut in cazul administrarii prelungite de doze mari)
  • suferiti de glaucom cu unghi inchis, istoric familial de glaucom cu unghi inchis sau glaucom cu unghi deschis
  • suferiti de afectare grava a ficatului
  • aveti intoleranta la unele categorii de zaharuri (contine zahar).

Inainte sa luati Faringo Hot Drink, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:

  • suferiti de boli ale rinichilor sau ale ficatului
  • suferiti de boli ale inimii, tensiune arteriala crescuta, boli gastro-intestinale sau epilepsie
  • aveti astm bronsic si hipersensibilitate la acid acetilsalicilic
  • aveti diabet zaharat
  • folositi in mod frecvent medicamente care amelioreaza durerea, in special in asociere cu alte medicamente ce reduc durerea, deoarece acest lucru poate determina afectarea rinichilor cu risc de insuficienta renala;
  • folositi in mod frecvent medicamente sedative (in special barbiturice) sau medicamente care contin alcool etilic;
  • luati deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care contin paracetamol nu utilizati Faringo Hot Drink inainte de a discuta cu medicul dumneavoastra sau farmacistul.

Reactii adverse posibile:

Reactiile asociate cu paracetamol sunt:

  • Reactii adverse rare:  modificari ale trombocitelor, confuzie, ameteli, tremuraturi, edem,dureri abdominale, sangerari gastrice si intestinale, diaree, greata, varsaturi,  tulburari ale functiei ficatului, mancarime, transpiratii.
  • Reactii adverse foarte rare: trombocitopenie, leucopenie, neutropenie, anemie hemolitica, angioedem, reactii alergice severe (anafilaxie), hipoglicemie, hepatotoxicitate.
  • Reactii adverse cu frecventa necunoscuta: agranulocitoza, soc anafilactic, tulburari ale ficatului, mancarime la nivelul pielii, roseata pielii, edem, tulburari urinare si durere.

Reactiilor adverse asociate cu maleat de clorfeniramina: urticarie, sedare si somnolenta, tensiune arteriala mica cu senzatie de lesin la ridicarea in picioare, tulburari de echilibru, vertij, confuzie, halucinatii si, foarte rar, agitatie, nervozitate, insomnie.

Reactii adverse asociate cu acid ascorbic sunt: calculi urinari oxalici si urici (pietre la rinichi), durere ca o arsura la nivelul stomacului, diaree

Sarcina si alaptarea:

Sarcina: Datorita absentei studiilor la animal si la om, riscul nu este cunoscut. in consecinta, ca precautie, acest medicament nu trebuie administrat in timpul sarcinii sau in perioada de alaptare.

Alaptarea: Intrebati-l pe medicul dumneavoastra sau pe farmacist inainte de a utiliza orice medicament in timpul alaptarii.

Compozitie:

  • Substantele active sunt paracetamolul, acidul ascorbic si maleatul de clorfeniramina. Un plic contine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg.
  • Celelalte componente sunt: zahar, acid citric anhidru, zaharina sodica, aroma de lamaie.

Mod de prezentare: cutie cu 8 plicuri.

 

 

Acest produs se administreaza conform prospectului sau recomandarilor medicului, farmacistului sau specialistului medical. Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul, descrierea sau informatiile aditionale.

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@mattca.ro.
citeste mai mult...

Informatii aditionale

Mai multe informatii
Indicat pentruLacrimare abundenta
AfectiuneRaceala si gripa
Tip produsFara coloranti artificiali
SimptomeDurere
Indicat pentruLacrimare abundenta
Compozitie produsVitamina C, Paracetamol
Functie produsAnalgezic , Antialergic, Antipiretic
adresabilitateUz general
Forma prezentarePlicuri
BrandTerapia
Zona corpSistemic
GamaFaringo

Prospect Faringo Hot Drink granule pentru solutie orala x 8 plicuri

Prospect: Informaţii pentru utilizator
Faringo Hot Drink 500 mg/200 mg/4 mg granule pentru soluţie orală 
Paracetamol/acid ascorbic/maleat de clorfeniramină 

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului. 
-  Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. 
-  Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări. 
-  Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4. 
-  Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic. 

Ce găsiţi în acest prospect: 

  1. Ce este Faringo Hot Drink şi pentru ce se utilizează 
  2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Faringo Hot Drink 
  3. Cum să utilizaţi Faringo Hot Drink 
  4. Reacţii adverse posibile 
  5. Cum se păstrează Faringo Hot Drink 
  6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

1. Ce este Faringo Hot Drink şi pentru ce se utilizează 

Faringo Hot Drink face parte din grupa medicamentelor numite analgezice – antipiretice.

Faringo Hot Drink este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active:
• paracetamol care ameliorează durerea si reduce temperatura atunci când aveţi febră;
• maleatul de clorfeniramina reduce congestia nazală, lăcrimarea ochilor, asociate adesea cu cele de mai sus şi acţionează asupra fenomenelor de tipul strănutului.
• vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.
Faringo Hot Drink este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şi răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi a durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia. 

Medicamentul este destinat utilizării de către adulţi şi adolescenţi cu vârsta mai mare de 15 ani.

Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.

Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic. 

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Faringo Hot Drink

Nu utilizaţi Faringo Hot Drink 
-  dacă sunteţi alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6) 
-  dacă aveţi un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază 
-  dacă suferiţi de afectare gravă a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari) 
-  dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară 
-  dacă suferiţi de glaucom cu unghi închis, istoric familial de glaucom cu unghi închis sau glaucom cu unghi deschis 
-  dacă suferiţi de afectare gravă a ficatului 
-  dacă sunteţi în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selectivi 
-  dacă suferiţi de pietre la rinichi (doze mari - 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat) 
-  dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de zaharuri (conţine zahăr); 
-  dacă aveţi vârsta sub 15 ani 

Atenţionări şi precauţii 
Înainte să luaţi Faringo Hot Drink, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 
-  dacă suferiţi de boli ale rinichilor sau ale ficatului 
-  dacă suferiţi de boli ale inimii, tensiune arterială crescută, boli gastro-intestinale sau epilepsie 
-  dacă aveţi afecţiuni preexistente ale ficatului este necesară monitorizarea funcţiilor ficatului în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari 
-  dacă aveţi sindromul Gilbert (icter uşor) 
-  dacă consumaţi în mod obişnuit cantităţi mari de alcool etilic 
-  dacă sunteţi deshidratat sau aveţi tulburări de nutriţie, de exemplu cauzate de anorexie sau de nutriţie deficitară
-  dacă aveţi deficit de glucoză-6-fosfatdihidrogenază (deficit enzimatic) 
-  dacă aveţi anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge) 
-  dacă aveţi astm bronşic şi hipersensibilitate la acid acetilsalicilic 
-  dacă aveţi febră, chiar după un tratament cu paracetamol 
-  dacă aveţi diabet zaharat 
-  dacă aveţi hemocromatoză, anemie sideroblastică şi talasemie 
-  dacă folosiţi în mod frecvent medicamente care ameliorează durerea, în special în asociere cu alte medicamente ce reduc durerea, deoarece acest lucru poate determina afectarea rinichilor cu risc de insuficienţă renală; 
-  dacă folosiţi în mod frecvent medicamente sedative (în special barbiturice) sau medicamente care conţin alcool etilic; 
-  dacă luaţi deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care conţin paracetamol nu utilizaţi Faringo Hot Drink înainte de a discuta cu medicul dumneavoastră sau farmacistul. 

Nu consumaţi băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu Faringo Hot Drink.
Dacă febra mare sau semnele de infecţie persistă mai mult de 3 zile sau dacă durerea persistă mai mult de 5 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră. 

Nu luaţi mai mult Faringo Hot Drink decât v-a fost recomandat şi consultaţi medicul dacă acest lucru s-a întâmplat accidental. O doză mai mare nu duce la ameliorarea mai rapidă a durerii; în schimb poate determina leziuni grave ale ficatului. Simptomele unei afecţiuni a ficatului apar după câteva zile. De aceea, este foarte important să contactaţi cât mai curând posibil medicul dacă aţi luat mai mult Faringo Hot Drink de cât este recomandat în acest prospect. Vezi, de asemenea pct. 3 “Dacă utilizaţi mai mult Faringo Hot Drink decât trebuie” 

Dacă apar reacţii alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat. 

Faringo Hot Drink împreună cu alte medicamente 
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente. 

Nu luaţi Faringo Hot Drink concomitent cu un alt medicament care conţine paracetamol.
Nu combinaţi Faringo Hot Drink cu alte medicamente (de exemplu barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonişti morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul. 
Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele medicamente, trebuie să-l informaţi pe medicul dumneavoastră sau pe farmacist dacă aţi luat sau luaţi şi alte medicamente.
Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că utilizaţi Faringo Hot Drink. 

Faringo Hot Drink împreună cu alimente sau băuturi 
Nu consumaţi alcool, medicamente sau alimente ce conţin alcool în timpul tratamentului cu Faringo Hot Drink. 

Sarcina şi alăptarea 
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. 

Sarcina
Întrebaţi-l pe medicul dumneavoastră sau pe farmacist înainte de a utiliza orice medicament. Spuneţi-i medicului dumneavoastră dacă sunteţi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă. Datorită absenţei studiilor la animal şi la om, riscul nu este cunoscut. În consecinţă, ca precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare. 

Alăptarea
Întrebaţi-l pe medicul dumneavoastră sau pe farmacist înainte de a utiliza orice medicament în timpul alăptării. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor 
Datorită reacţiilor adverse pe care le determină (de exemplu somnolenţă, sedare, confuzie, ameţeli, tulburări de acomodare a vederii etc.), Faringo Hot Drink poate influenţa capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje. 

Faringo Hot Drink conţine zahăr 
Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat.
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă faţă de unele categorii de zaharuri, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. 

3. Cum să utilizaţi Faringo Hot Drink 

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. 

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani 
Un plic Faringo Hot Drink de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore. Dacă suferiţi de afectare gravă a rinichilor, intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore. 

Conţinutul unui plic de Faringo Hot Drink se dizolvă într-o cană cu apă fierbinte (aproximativ 200 ml). Se obţine o băutură cu aromă de lămâie care se bea fierbinte. Nu dizolvaţi şi nu administraţi mai mult de un plic o dată. 

Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.

Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău după 5 zile de tratament. 

Nu depăşiţi dozele recomandate. 

Dacă aveţi impresia că efectul Faringo Hot Drink este prea puternic sau prea slab întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul. 

Dacă utilizaţi mai mult Faringo Hot Drink decât trebuie 
Solicitaţi imediat consult medical şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie sa faceţi.
Este important să-i spuneţi doctorului, chiar dacă vă simţiţi bine. Daca o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de afectare la nivelul ficatului datorită întârzierii instituirii tratamentului. 

Dacă uitaţi să utilizaţi Faringo Hot Drink 
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Luaţi doza următoare când vă amintiţi şi continuaţi tratamentul. 

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

4. Reacţii adverse posibile 

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. 

Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Faringo Hot Drink şi să consultaţi medicul imediat dacă aveţi simptome cum ar fi umflături ale feţei, limbii şi gâtului, dificultăţi la înghiţire, umflături roşii şi mâncărimi ale pielii şi dificultăţi de respiraţie. 

Frecvenţa reacţiilor adverse asociate cu paracetamol este prezentată mai jos.
Reacţii adverse rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane) 
-  modificări ale trombocitelor (tulburări de coagulare) 
-  tulburări ale celulelor stem (tulburări ale celulelor de la nivelul măduvei osoase, implicate în formarea celulelor din sânge) 
-  depresie, confuzie, halucinaţii 
-  ameţeli, tremurături, dureri de cap 
-  edem (acumulare anormală de lichid sub piele) 
-  tulburări de vedere 
-  dureri abdominale, sângerări gastrice şi intestinale, diaree, greaţă, vărsături
-  tulburări ale funcţiei ficatului, insuficienţă hepatică, necroză hepatică (moarte a celulelor hepatice), icter (îngalbenirea pielii sau a albului ochilor) 
-  mâncărime, erupţii cutanate tranzitorii, transpiraţii, pete roşii pe piele, urticarie 
-  supradozaj şi intoxicaţie 

Reacţii adverse foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane) 
-  trombocitopenie (reducere a numărului trombocitelor), leucopenie (scădere a numărului de celule albe din sânge), neutropenie (reducere a numărului celulelor neutrofile din sânge), anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge) 
-  angioedem cu simptome precum umflarea feţei, buzelor, gâtului sau limbii 
-  reacţii alergice severe (anafilaxie) 
-  hipoglicemie (valori mici ale zahărului din sânge) 
-  dacă anterior aţi avut dificultăţi în respiraţie când aţi luat acid acetilsalicilic (aspirină) şi/sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament 
-  hepatotoxicitate (leziuni ale ficatului determinate de substanţele chimice) 
-  boală severă de piele care pune viaţa în pericol prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii (sindrom Stevens-Johnson) 
-  boală de piele care pune în pericol viaţa prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii şi răni (necroliza epidermică toxică) 
-  insuficienţă renală severă (deteriorare severă a funcţiei rinichilor) 
-  boli ale rinichilor (nefrită interstiţială) 
-  sânge în urină (hematurie) 
-  imposibilitatea de a urina (anurie) 
- au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii cutanate grave. 

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile) 
-  agranulocitoză (manifestată prin febră cu sau fără frisoane, ulceraţii sau pete de culoare albă la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceraţii la nivelul faringelui) 
-  reacţie alergică gravă - şoc anafilactic 
-  tulburări ale ficatului (hepatită) manifestate prin oboseală, îngălbenirea pielii sau a albului ochilor 
-  mâncărime la nivelul pielii, roşeaţa pielii, edem (acumulare anormală de lichid sub piele) 
-  tulburări urinare şi durere 

Frecvenţa reacţiilor adverse asociate cu maleat de clorfeniramină sunt prezentate mai jos.
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile) 
-  trombocitopenie (reducere a numărului trombocitelor), neutropenie (reducere a numărului celulelor neutrofile din sânge), anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge) manifestate prin ulceraţii la nivelul faringelui şi febră, sângerări şi echimoze neobişnuite, fatigabilitate şi slăbiciune neobişnuită 
-  mâncărime, erupţii cutanate tranzitorii, pete roşii pe piele, urticarie 
-  edem (acumulare anormală de lichid sub piele) 
-  reacţii alergice severe (şoc anafilactic) 
-  sedare şi somnolenţă 
-  efecte de tip atropinic (uscăciunea gurii, a nasului şi a gâtului, constipaţie, tulburări de vedere, dilataţia pupilei, palpitaţii, tulburări de urinare) 
-  tensiune arterială mică cu senzaţie de leşin la ridicarea în picioare 
-  tulburări de echilibru, vertij 
-  scăderea memoriei şi a capacităţii de concentrare, incoordonare a mişcărilor, tremurături 
-  confuzie, halucinaţii şi, foarte rar, agitaţie, nervozitate, insomnie 
-  tensiune arterială scăzută la poziţia “stat în picioare” 
-  imposibilitatea de a urina (retenţie urinară) 

Frecvenţa reacţiilor adverse asociate cu acid ascorbic sunt prezentate mai jos.
Reacţii adverse foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane) 
-  calculi urinari oxalici şi urici (pietre la rinichi) 
-  durere ca o arsură la nivelul stomacului 
-  diaree 

Aceste reacţii ar trebui să dispară dacă întrerupeţi administrarea de Faringo Hot Drink. 

Raportarea reacţiilor adverse 
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament. 

5. Cum se păstrează Faringo Hot Drink 

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. 

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. 

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. 

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului. 

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

Ce conţine Faringo Hot Drink 
-  Substanţele active sunt paracetamolul, acidul ascorbic şi maleatul de clorfeniramină. Un plic conţine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg, maleat de clorfeniramină 4 mg. 
-  Celelalte componente sunt: zahăr, acid citric anhidru, zaharină sodică, aromă de lamâie. 

Cum arată Faringo Hot Drink şi conţinutul ambalajului 
Faringo Hot Drink se prezintă sub formă de granule omogene de culoare alb-gălbui, cu miros slab caracteristic de lămâie, pentru soluţie orală. 

Ambalajul:
Cutie cu 6 plicuri din hârtie/Al/PE, a câte 13,1 g granule pentru soluţie orală. 
Cutie cu 8 plicuri din hârtie/Al/PE, a câte 13,1 g granule pentru soluţie orală. 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă 
Terapia SA
Str. Fabricii nr. 124 Cluj Napoca, România 

Fabricantul 
S.C. Slavia Pharm S.R.L.
B-dul Theodor Pallady, nr. 44C
Sector 3, cod 032266, Bucureşti
România 

Pentru orice informaţii referitoare la acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă: 

România 
Terapia SA
Str. Fabricii nr. 124
Cluj Napoca, România 

Acest prospect a fost revizuit în august 2019. 

Alte surse de informaţii 

Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/ 

citeste mai mult...
Scrie o recenzie

Review-uri si Pareri Faringo Hot Drink granule pentru solutie orala x 8 plicuri


Rating-ul dumneavoastra

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmetice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.

Beneficiile mattca.ro:

  • Livrarea in Romania cu o taxa unica de transport de 14,9 lei, pentru platile online
  • Livrarea in peste 20 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog

Cumparate frecvent impreuna

  1. Fares - Biosept Sirop (A16) 250ml

    Fares - Biosept Sirop (A16) 250ml

    Pret special 19,97 Lei Pret cu TVA inclus Pret standard 24,95 Lei
    Economisesti 0,00 lei (0%)
    in stoc
  2. Zdrovit - Gripovit Max C fara zahar 10plicuri

    Zdrovit - Gripovit Max C fara zahar 10plicuri

    21,30 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Caffetin® Cold Plus 10 comprimate filmate

    Caffetin® Cold Plus 10 comprimate filmate

    7,85 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  4. Coryzalia® solutie orala 15unidoze

    Coryzalia® solutie orala 15unidoze

    20,90 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  5. Good Routine - Cold-Care Hot Drink 8plicuri

    Good Routine - Cold-Care Hot Drink 8plicuri

    29,40 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc

Poate ai vrea sa incerci

  1. Fortifikat - Maxx Protekt 30caps

    Fortifikat - Maxx Protekt 30caps

    33,40 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  2. ArtroCalcium Complex, 15 capsule, Terapia

    ArtroCalcium Complex, 15 capsule, Terapia

    13,08 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Kebene Pro Baby 20ml

    Kebene Pro Baby 20ml

    32,78 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  4. Aspacardin® 39 mg/12 mg x 30 comprimate

    Aspacardin® 39 mg/12 mg x 30 comprimate

    21,63 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  5. Aspenter® 75 mg x 28 comprimate filmate gastrorezistente

    Aspenter® 75 mg x 28 comprimate filmate gastrorez...

    15,71 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.

Produsul a fost adaugat in cos