Mattca.ro

Acest produs face parte din categoria OTC-uri iar achizitia se face doar prin plata cu cardul

continua cu adaugarea produsului in cos
Mattca.ro

Bioflu® Baby 120 mg/5 ml sirop x 100 ml

Cod: W61538002
Brand: Biofarm
Status:

Bioflu® Baby 120 mg/5 ml sirop x 100 ml este un medicament ce trateaza eficient febra si durerile de intensitate usoara pana la moderata. 

Acest produs face parte din categoria OTC-uri:

  • Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
  • Se plateste cu cardul

*OTC – Medicament fara prescriptie medicala

11,87 Lei Pret cu TVA inclus

Descriere Bioflu® Baby 120 mg/5 ml sirop x 100 ml

Bioflu® Baby 120 mg/5 ml sirop x 100 ml este un medicament ce trateaza eficient febra si durerile de intensitate usoara pana la moderata. 

Cititi cu atentie si in intregime prospectul inainte de a incepe sa utilizati acest medicament, deoarece contine informatii importante pentru dumneavoastra.
Utilizati intotdeauna acest medicament conform indicatiilor din acest prospect sau indicatiilor medicului dumneavoastra sau farmacistului. 

Indicatii:
Tratarea eficare a durerilor de intensitate usoara pana la moderata (dureri de dinti, dureri de cap, dureri in gat, dureri musculare, articulare si osoase). De asemenea, este indicat pentru scaderea febrei asociate diferitelor afectiuni - raceala, stari gripale, boli infecto-contagioase ale copilariei (pojar, tuse convulsiva, oreion si varsat de vant), afectiuni ORL, febra dupa vaccinare.

Compozitie:
5 ml sirop contin 120 mg paracetamol.
 
Mod de administrare:
Copii cu varsta cuprinsa intre  0 - 3 luni: 2,5 ml  (60 mg paracetamol) la nevoie;
Copii cu varsta cuprinsa intre 3 – 12 luni: 2,5 - 5 ml (60 – 120 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi;
Copii cu varsta cuprinsa intre 1 - 6 ani: 5 - 10 ml (120 – 240 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi;
Copii cu varsta cuprinsa intre 6 – 12 ani: 10 - 20 ml (240 – 480 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Contraindicații:
Nu administrati copilului dumneavoastra Bioflu baby daca copilul dumneavoastra este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale BIOFLU BABY.

Precautii:
Inainte sa utilizati Bioflu baby, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea:
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.
Bioflu baby este indicat la copii cu varsta cuprinsa intre 0 luni-12 ani. Daca sunteti gravida sau alaptati, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament. 

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor:
Bioflu baby nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. 

Prezentare:
100 ml

Acest produs se administreaza conform prospectului sau recomandarilor medicului, farmacistului sau specialistului medical. Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul, descrierea sau informatiile aditionale.

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@mattca.ro.
citeste mai mult...

Informatii aditionale

Mai multe informatii
AfectiuneInflamatii si dureri, Febra
SimptomeDureri gengivale, Febra acuta (sindrom febril acut)
Indicat pentruFebra
Compozitie produsParacetamol
Functie produsAnalgezic , Antipiretic
adresabilitateCopii
Forma prezentareSirop
BrandBiofarm
Zona corpSistemic
GamaBioflu

Prospect Bioflu® Baby 120 mg/5 ml sirop x 100 ml

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

BIOFLU BABY 120 mg/5 ml sirop

Paracetamol

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  • Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.

  • Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.

  • Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.

  • Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.

În acest prospect găsiţi:

  1. Ce este BIOFLU BABY și pentru ce se utilizează

  2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați BIOFLU BABY

  3. Cum să utilizați BIOFLU BABY

  4. Reacții adverse posibile

  5. Cum se păstrează BIOFLU BABY

  6. Conținutul ambalajului și alte informații

1.  CE ESTE BIOFLU BABY ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ 

Acest medicament conţine paracetamol. Se utilizează pentru tratamentul eficace al durerilor de intensitate uşoară până la moderată, de exemplu dureri de dinţi, dureri de cap, dureri în gât, dureri musculare, articulare şi osoase. De asemenea, este indicat pentru scăderea febrei asociate diferitelor afecţiuni – răceală, stări gripale, boli infecto-contagioase ale copilăriei (pojar, tuse convulsivă, oreion şi vărsat de vânt), afecţiuni ORL, febră după vaccinare.

Este indicat copiilor cu vârste cuprinse între 0 luni şi 12 ani.

Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic

2.  CE TREBUIE SĂ ȘTIȚI ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI BIOFLU BABY

Nu administraţi copilului dumneavoastră BIOFLU BABY

  • dacă copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale BIOFLU BABY. Semnele unei reacţii alergice pot include: erupţii pe piele, mâncărimi, dificultăţi de respiraţie sau umflarea feţei, buzelor sau limbii;

  • dacă copilul dumneavoastră are o tulburare hepatică severă (insuficienţă hepatocelulară);

  • dacă copilul dumneavoastră a fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6–fosfat dehidrogenază.

Atenționări și precauții

  • dacă îi daţi concomitent copilului dumneavoastră alte medicamente care conţin paracetamol; nu utilizaţi aceste medicamente în acelaşi timp cu BIOFLU BABY, pentru a nu depăşi dozele de paracetamol tolerate de organism;

  • dacă copilul dumneavoastră prezintă insuficienţă renală severă sau are afectare hepatică;

  • nu utilizaţi BIOFLU BABY timp îndelungat.

Dacă în timpul tratamentului cu paracetamol febra persistă mai mult de 3 zile sau simptomatologia se agravează, vă rugăm adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

BIOFLU BABY împreună cu alte medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

În special, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă administraţi copilului dumneavoastră Bioflu baby împreună cu alte medicamente cum sunt:

  • rifampicină;

  • izoniazidă;

  • cloramfenicol;

  • anticoagulante orale: warfarină sau alte medicamente care subţiază sângele; efectul anticoagulantelor orale cumarinice poate fi potenţat de administrarea paracetamolului zilnic, timp îndelungat, cu risc crescut de hemoragii. Administrarea ocazională de paracetamol nu modifică semnificativ efectul anticoagulantelor.

  • medicamente pentru tratamentul epilepsiei – carbamazepină, fenobarbital, fenitoină, primidonă, valproat de sodiu;

  • antivirale – interferon, zidovudină;

  • antidepresive triciclice – amitriptilină, imipramină;

  • probenecid;

  • colestiramină (pentru a scade cantitatea de grăsimi din sânge);

  • medicamente care conţin alcool etilic;

  • metoclopramidă, domperidonă (pentru senzaţia de greaţă);

  • anticolinergice (cum sunt butilscopolamină, propantelină, pirenzepină).

Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze mari creşte riscul de apariţie a afectării renale.

Dacă copilului dumneavoastră urmează să i se efectueze analize vă rugăm informaţi-l pe medicul dumneavoastră că este în tratament cu paracetamol, înainte de efectuarea analizelor de sânge, deoarece pot să apară rezultate modificate (pentru glicemie sau uricemie).

Administrarea concomitentă cu alte medicamente care conţin paracetamol, creşte riscul de supradozaj.

BIOFLU BABY împreună cu alimente şi băuturi

În timpul tratamentului cu BIOFLU BABY trebuie evitate băuturile alcoolice sau alte preparate care conţin alcool etilic.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Bioflu baby este indicat la copii cu vârsta cuprinsă între 0 luni-12 ani.

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

BIOFLU BABY nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale BIOFLU BABY

Un ml sirop conţine zahăr 0,35g. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că copilul dumneavoastră are intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a-i administra acest medicament.

3.  CUM SĂ UTILIZAŢI BIOFLU BABY

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doza recomandată pentru o dată este dependentă de greutatea corporală: 10 - 15 mg paracetamol/kg. În funcţie de vârsta şi greutatea copilului se recomandă următoarele doze:

Copii cu vârsta cuprinsă între 0 - 3 luni: 2,5 ml (60 mg paracetamol) la nevoie (febră după vaccinare, alte cauze de febră şi/sau durere), numai la recomandarea medicului (10 mg/kg şi doză; dacă pacientul este icteric doza va fi scăzută la 5 mg/kg şi doză). La nevoie, se mai poate administra o doză după 6 ore. Aceste două doze se pot administra copiilor cu greutatea mai mare de 4 kg şi care nu s-au născut prematur (înainte de a 37-a săptămână de sarcină).

Copii cu vârsta cuprinsă între 3 – 12 luni: 2,5 - 5 ml (60 – 120 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Copii cu vârsta cuprinsă între 1 - 6 ani: 5 - 10 ml (120 – 240 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6 – 12 ani: 10 - 20 ml (240 – 480 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi. Doza totală de paracetamol nu trebuie să depăşească 80 mg/kg şi zi la copii cu greutate sub 37 kg.

La copii cu greutatea cuprinsă între 38 kg şi 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 3 g pe zi.

La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 4 g pe zi.

Nu se administrează copiilor sub 3 luni fără recomandarea medicului. Dacă sugarul s-a născut prematur sau dacă este mai mic de 3 luni, solicitaţi consult medical înainte de administrare.

Frecvenţa administrărilor

Doza poate fi repetată la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administrează la un interval de timp mai mic de 4 ore.

Nu se administrează mai mult de 4 doze în 24 de ore.

La copil, atât în timpul zilei cât şi al nopţii, se preferă un interval între administrări, de 6 ore.

Copii cu insuficienţă renală

În cazurile de insuficienţă renală severă, intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puţin 8 ore.

Dacă durerea şi/sau febra persistă mai mult de 3 zile sau dacă administrarea de BIOFLU BABY în dozele descrise mai sus nu determină ameliorarea simptomelor, pacientul trebuie reevaluat de către medic. Nu administraţi copilului dumneavoastră BIOFLU BABY mai mult de 3 zile consecutive decât sub supraveghere medicală.

Dacă utilizaţi mai mult BIOFLU BABY decât trebuie

Adresaţi-vă fără întârziere medicului, chiar dacă nu au apărut simptome de intoxicaţie. Arătaţi medicului prospectul şi/sau ambalajul medicamentului.

În cazul în care copilul dumneavoastră a utilizat o cantitate mai mare decât cea recomandată din BIOFLU BABY, vă rugăm să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital chiar în condiţiile în care copilul dumneavoastră se simte bine (datorită riscului de leziuni hepatice grave, chiar întârziate).

Riscul de afectare a ficatului prin ingestia unor doze mari de paracetamol este crescut în următoarele situaţii:

  • Tratamentul cronic cu fenitoină, fenobarbital, carbamazepină, primidonă, rifampicină, extract de sunătoare (Hypericum perforatum) sau alte medicamente cu efect inductor enzimatic, consumul cronic de alcool

  • Tulburări de alimentaţie, înfometare, caşexie, fibroză chistică, infecţia cu HIV.

Simptomele care apar în cazul supradozării paracetamolului, în primele 24 de ore, sunt următoarele: paloare, greaţă, vărsături, lipsa poftei de mâncare, dureri abdominale. În cazurile grave evoluţia poate fi fatală prin afectarea ficatului şi a rinichilor.

Este esenţial ca tratamentul să fie instituit rapid. Chiar dacă pacientul prezintă doar simptome minime (greaţă, vărsături), acesta trebuie să fie internat de urgenţă după ingestia unei supradoze de BIOFLU BABY, pentru a primi îngrijirile medicale necesare.

Dacă uitaţi să utilizaţi BIOFLU BABY

Nu administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Administraţi copilului dumneavoastră următoarea doză din BIOFLU BABY la ora la care era programată.

Dacă încetați să utilizați BIOFLU BABY

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4.  REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Următoarele frecvenţe sunt luate în considerare în ceea ce priveşte evaluarea reacţiilor adverse: foarte frecvente (care afectează mai mult de 1 pacient din 10); frecvente (care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi); mai puţin frecvente (care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi); rare (care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi); foarte rare (care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi); cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile).

Reacţii adverse mai puţin frecvente

  • insuficienţă hepatică acută;

  • colorarea pielii şi a mucoaselor în galben;

  • dureri lombare, apariţia de sânge în urină, cantitate scăzută de urină.

Reacţii adverse rare

  • scăderea numărului de celule din sânge (trombocitopenie, leucopenie, pancitopenie, neutropenie, agranulocitoză);

  • sângerări nazale sau gingivale;

  • înroşirea trecătoare a pielii, umflarea feţei, buzelor, gâtului, urticarie, erupţii trecătoare pe piele, şoc.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5.  CUM SE PĂSTREAZĂ BIOFLU BABY 

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi BIOFLU BABY după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după „Data expirării”. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

A se utiliza în maxim 30 zile după prima deschidere a flaconului.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. CONȚINUTUL AMBALAJULUI ȘI ALTE INFORMAȚII

Ce conţine BIOFLU BABY

  • Substanţa activă este 5 ml sirop conţin paracetamol 120 mg.

  • Celelalte componente sunt: zahăr, glicerol, macrogol 400, povidonă K30, acid citric monohidrat, acesulfam de potasiu, benzoat de sodiu (E 211), citrat de sodiu dihidrat, aromă de portocale, aromă de cireşe, colorant caramel amoniacal (E 150c), apă purificată.

Cum arată BIOFLU BABY şi conţinutul ambalajului

BIOFLU BABY se prezintă ca un lichid limpede, de culoare brună, cu miros caracteristic aromelor de portocale şi cireşe şi gust dulce amărui.

Cutie cu un flacon din sticlă brună a 100 ml sirop, închis cu capac cu filet şi inel de siguranţă, prevăzut cu măsură dozatoare (capac dozator), cu gradaţii între 2,5-20 ml.

Cutie cu un flacon din PET de culoare brună, a 100 ml sirop, închis cu capac cu filet şi inel de siguranţă, prevăzut cu măsură dozatoare (capac dozator), cu gradaţii între 2,5-20 ml.

Deţinătorul autorizaţiei de punere de piaţă şi fabricantul

BIOFARM S.A.

Str. Logofătul Tăutu nr. 99, Sector 3, Bucureşti, România

Telefon: 021 30.10.600

Fax: 021 30.10.605

E-mail: office@biofarm.ro

Acest prospect a fost aprobat în Septembrie, 2020.

Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/

citeste mai mult...
Scrie o recenzie

Review-uri si Pareri Bioflu® Baby 120 mg/5 ml sirop x 100 ml


Rating-ul dumneavoastra

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmetice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.

Beneficiile mattca.ro:

  • Livrarea in Romania cu o taxa de transport de 11,90 lei, pentru platile online
  • Livrarea in peste 20 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog

Cumparate frecvent impreuna

  1. Analgex 400mg/325mg 12 comprimate filmate

    Analgex 400mg/325mg 12 comprimate filmate

    23,40 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  2. Voltaren® Forte 23.2mg/g gel x 50 g gel

    Voltaren® Forte 23.2mg/g gel x 50 g gel

    26,89 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Fenilbutazona crema x 40 g

    Fenilbutazona crema x 40 g

    9,90 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  4. Barza - Plasturi contra durerilor menstruale 3bucati

    Barza - Plasturi contra durerilor menstruale 3buca...

    21,98 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  5. Theraflu® Extra raceala si gripa pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

    Theraflu® Extra raceala si gripa pulbere pentru s...

    29,39 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc

Poate ai vrea sa incerci

  1. Bioflu, 16 capsule moi, Biofarm

    Bioflu, 16 capsule moi, Biofarm

    14,89 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  2. Bioflu® Plus Junior sirop 100 ml

    Bioflu® Plus Junior sirop 100 ml

    14,89 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Bioflu Plus (de noapte), 16 capsule moi, Biofarm

    Bioflu Plus (de noapte), 16 capsule moi, Biofarm

    15,89 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.

Produsul a fost adaugat in cos