Aspirin® plus C forte 800 mg/ 480 mg x 10 comprimate efervescente
Aspirin® plus C forte 800 mg/ 480 mg x 10 comprimate efervescente este un medicament utilizat in cazul febrei, durerilor si inflamatiilor cu diverse localizari. Se utilizeaza si pentru a reduce simptomele care apar in raceala si gripa.
Acest produs face parte din categoria OTC-uri:
- Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
- Se plateste cu cardul
*OTC – Medicament fara prescriptie medicala
Descriere Aspirin® plus C forte 800 mg/ 480 mg x 10 comprimate efervescente
Aspirin® plus C forte 800 mg/ 480 mg x 10 comprimate efervescente este un medicament utilizat in cazul febrei, durerilor si inflamatiilor cu diverse localizari. Se utilizeaza si pentru a reduce simptomele care apar in raceala si gripa.
ASPIRIN PLUS C FORTE contine acid acetilsalicilic, care amelioreaza durerea si reduce febra si acid ascorbic, cunoscut si sub numele de vitamina C.
Este utilizat pentru tratamentul simptomatic al durerilor usoare pana la moderate, cum sunt dureri de cap, dureri de dinti, dureri menstruale si pentru tratamentul simptomatic al durerii si febrei din cadrul racelii si gripei.
Mod de administrare:
Administrare orala.
Comprimatele efervescente se dizolva intr-un pahar cu apa inainte de administrare. Comprimatele efervescente nu trebuie luate pe stomacul gol pentru a evita iritatia stomacului.
Pentru adulti, doza unica este 1 comprimat efervescent, care poate fi repetata dupa 4-8 ore, daca este necesar, fara a depasi doza zilnica maxima de 3 comprimate efervescente.
Pentru adolescenti cu varsta de 12 ani si peste trebuie utilizata cea mai mica doza eficace, care depinde de greutatea adolescentului. Acest medicament trebuie utilizat numai la adolescenti cu greutatea peste 53 kg. Varsta de referinta este doar in scop informativ. Daca este cazul, doza unica recomandata este de 1 comprimat efervescent (800mg acid acetilsalicilic/480mg acid ascorbic). Doza totala zilnica nu trebuie sa depaseasca 3 comprimate efervescente.
Pentru pacientii cu varsta de 65 ani si peste si pacientii cu greutatea corporala scazuta trebuie utilizata cea mai mica doza eficace. Se recomanda reducerea dozei sau prelungirea intervalelor de dozare la pacientii cu insuficienta hepatica sau renala, sau probleme de circulatie a sangelui.
Nu luati acest medicament mai mult de 3 zile pentru febra sau 3-4 zile pentru durere, decat daca medicul recomanda astfel. Acest medicament se administreaza conform prospectului si conform recomandarilor medicului si farmacistului.
Ingrediente active: Fiecare comprimat efervescent contine acid acetilsalicilic 800 mg, acid ascorbic (vitamina C) 480 mg.
Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul.
Precautii:
Nu utilizati ASPIRIN PLUS C FORTE daca:
- sunteti alergic la acidul acetilsalicilic, acidul ascorbic, sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), care sunt medicamente utilizate pentru a trata durerea, febra sau inflamatia;
- daca aveti exces de celule mastocite (mastocitoza pre-existenta);
- daca aveti antecedente de astm bronsic indus de administrarea acidului acetilsalicilic sau a substantelor cu actiune similara, in special antiinflamatoare nesteroidiene;
- daca aveti ulcer la nivelul stomacului sau duodenului;
- daca aveti sangerari sau risc de sangerari (diateza hemoragica);
- daca aveti insuficienta hepatica severa
- daca aveti insuficienta renala severa;
- daca aveti insuficienta cardiaca severa, decompensata. Consultati medicul inainte de utilizare:
- daca utilizati alte medicamente care contin acid acetilsalicilic,
- daca utilizati cu regularitate analgezice,
- daca aveti antecedente de ulcer sau sangerari la nivelul stomacului sau al intestinelor, sau inflamatii ale mucoasei stomacului (gastrita),
- daca aveti afectiuni hepatice, renale, la nivelul inimii sau circulatiei sangelui,
- daca aveti astm bronsic, diverse reactii alergice ori daca urmeaza sa vi se efectueze o interventie chirurgicala.
Nerecomandat persoanelor cu varsta sub 12 ani.
Nu luati acest medicament in ultimul trimestru de sarcina (dupa saptamana 24 de sarcina). In primul si al doilea trimestru de sarcina (pe parcursul primelor 24 de saptamani) trebuie sa cereti sfatul medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament.
Tratamentul cu ASPIRIN PLUS C FORTE nu este recomandat in timpul alaptarii, deoarece trece in laptele matern.
Acest medicament contine sodiu 20,61 mmoli (sau 473,72 mg) pe doza. A se lua in considerare de catre pacientii cu o dieta controlata a sodiului. Acesta este un medicament ce se elibereaza fara prescriptie medicala. Cititi intotdeauna prospectul inainte de utilizare. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca aveti neclaritati.
Mod de prezentare:
Cutie cu 10 comprimate efervescente.
Informatii aditionale Aspirin® plus C forte 800 mg/ 480 mg x 10 comprimate efervescente
Indicat pentru | Febra | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Prospect | Prospect: Informaţii pentru utilizator ASPIRIN PLUS C FORTE 800 mg/480 mg comprimate efervescente Acid acetilsalicilic/acid ascorbic
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este ASPIRIN PLUS C FORTE şi pentru ce se utilizează ASPIRIN PLUS C FORTE conţine:
ASPIRIN PLUS C FORTE este utilizat:
ASPIRIN PLUS C FORTE este utilizat la adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE Nu utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE:
Atenţionări şi precauţii Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza ASPIRIN PLUS C FORTE.
Utilizarea acidului acetilsalicilic poate reduce suplimentar funcția rinichilor până la insuficiență renală acută. Nu utilizați ASPIRIN PLUS C FORTE dacă aveți insuficienţă renală severă sau insuficienţă cardiacă necontrolată;
Nu utilizați ASPIRIN PLUS C FORTE dacă aveți insuficienţă hepatică severă;
Acidul acetilsalicilic crește riscul de sângerare, chiar dacă este administrat în doze scăzute, cu mai multe zile înainte. Spuneţi medicului, chirurgului, anestezistului sau stomatologului dacă urmează să vi se efectueze o intervenție chirurgicală, chiar și una minoră ( de exemplu o extracție dentară);
Nu utilizați ASPIRIN PLUS C FORTE dacă astmul dumneavoastră bronșic este cauzat de acidul acetilsalicilic sau de medicamente cu acţiune similară. Acidul acetilsalicilic poate precipita bronhospasmul și induce atacuri de astm sau alte reacții de hipersensibilitate. Factorii de risc sunt:
Copii şi adolescenţi Sindromul Reye este o boală rară, însă severă, asociată în principal cu afectarea sistemului nervos și a ficatului. A fost observat la copii și adolescenți care au afecțiuni virale, cum este gripa sau vărsatul de vânt și cărora li se administrează acid acetilsalicilic. De aceea:
Utilizarea de salicilați timp de 6 săptămâni după vaccinarea împotriva virusului varicelei, trebuie, de asemenea, evitată. ASPIRIN PLUS C FORTE împreună cu alte medicamente Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente. Nu luați ASPIRIN PLUS C FORTE dacă sunteți în tratament cu:
Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte să luați ASPIRIN PLUS C FORTE, dacă luați oricare din următoarele medicamente Asocieri nerecomandate
Riscul de sângerare este crescut. Trebuie utilizat un alt medicament analgezic sau antitermic.
Efectul acestor medicamente este redus Asocieri care necesită precauție
Crește toxicitatea metotrexatului. Este necesară monitorizarea atentă a pacienților cu insuficiență renală, precum și la pacienții vârstnici (≥ 65 de ani). Vezi pct. “ASPIRIN PLUS C FORTE împreună cu alte medicamente”.
Deteriorarea rapidă a funcției rinichilor poate să apară la pacienții deshidratați. În plus, poate să apară reducerea efectului de scădere a tensiunii arteriale.
Aceste medicamente trebuie administrate cu cel puțin 2 ore înainte sau după utilizarea ASPIRIN PLUS C FORTE.
Riscul de sângerare este crescut.
Riscul de sângerare este crescut.
Riscul de sângerare este crescut
Creşte concentraţia din sânge a digoxinei. Se recomandă monitorizarea concentrației din sânge a digoxinei de către un medic și, dacă este necesar, se recomandă ajustarea dozei.
Se recomandă monitorizarea concentrației de zahăr din sânge.
Asocieri care trebuie luate în considerare
Utilizarea concomitentă de deferoxamină și acid ascorbic poate crește toxicitatea fierului în țesuturi, în special la nivelul inimii.
ASPIRIN PLUS C FORTE împreună cu alcool A se evita consumul de alcool etilic în timpul tratamentului cu ASPIRIN PLUS C FORTE. Sarcina, alăptarea şi fertilitatea Dacă sunteţi gravidă, credeţi că este posibil să fiţi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte să luaţi acest medicament. Sarcina Nu luați acest medicament în ultimul trimestru de sarcină (după săptămâna 24 de sarcină), din cauza riscului crescut al complicaţiilor pentru mamă şi făt. În primul şi al doilea trimestru de sarcină (pe parcursul primelor 24 de săptămâni) trebuie să cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament. Dacă ați luat deja acest medicament în timpul sarcinii, trebuie să contactați imediat medicul dumneavoastră. Alăptarea Tratamentul cu ASPIRIN PLUS C FORTE nu este recomandat în timpul alăptării, deoarece trece în laptele matern. Fertilitatea Acest medicament aparține unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea femeilor. Acest efect este reversibil la oprirea administrării medicamentului. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor Acest medicament poate provoca ocazional dureri de cap sau amețeli. Nu conduceți și nu folosiți utilaje dacă sunteți afectat. ASPIRIN PLUS C FORTE conţine sodiu Acest medicament conține sodiu 20,61 mmoli (sau 473,72 mg) pe doză. A se lua în considerare de către pacienții cu o dietă controlată a sodiului.
3. Cum să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Mod de administrare Administrare orală. Comprimatele efervescente se dizolvă într-un pahar cu apă înainte de administrare. Comprimatele efervescente nu trebuie luate pe stomacul gol pentru a evita iritația stomacului. Doza recomandată este : Adulţi Doză unică: 1 comprimat efervescent Doza unică poate fi repetată după 4-8 ore, dacă este necesar; Doza zilnică maximă: 3 comprimate efervescente. Copii şi adolescenţi Adolescenți cu vârsta de 12 ani şi peste Trebuie utilizată cea mai mică doză eficace. Doza depinde de greutatea adolescentului. Acest medicament trebuie utilizat numai la adolescenți cu greutatea peste 53 kg. Vârsta de referință este doar în scop informativ. Dacă este cazul, doza unică recomandată este de 1 comprimat efervescent (800mg acid acetilsalicilic/480mg acid ascorbic).. Doza totală zilnică nu trebuie să depășească 3 comprimate efervescente. Concentrația dozei de ASPIRIN PLUS C FORTE (800mg acid acetilsalicilic/480mg acid ascorbic) poate să nu fie adecvată pentru tratament la adolescenți. Alte medicamente care conţin doze mai mici de acid acetilsalicilic sunt disponibile pentru utilizare la această categorie de populaţie. Copii cu vârsta mai mică de 12 ani ASPIRIN PLUS C FORTE nu trebuie sa fie administrat copiilor cu vârsta de 12 ani sau mai mică. În caz de administrare acidentală va rugăm sa consultaţi pct. „Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE”, respectiv „Dacă utilizaţi mai mult ASPIRIN PLUS C FORTE decât trebuie” Pacienţii cu vârsta de 65 ani şi peste şi pacienţii cu greutatea corporală scăzută Acidul acetilsalicilic trebuie utilizat în cea mai mică doză eficace din cauza posibilelor afecțiuni adiționale. A se vedea pct. 2 “Nu utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE” și “Atenționări și precauții”. Pacienţii cu insuficienţă hepatică sau renală, sau probleme de circulație a sângelui Se recomandă reducerea dozei sau prelungirea intervalelor de dozare la pacienţii cu
Nu utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE dacă aveți insuficienţă renală severă, insuficienţă hepatică severă, sau insuficienţă cardiacă severă necontrolată. Vezi pct. 2 “Nu utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE” și “Atenționări și precauții”. Durata utilizării Nu luați acest medicament mai mult de 3 zile pentru febră sau 3-4 zile pentru durere, decât dacă medicul recomandă astfel. Dacă utilizaţi mai mult ASPIRIN PLUS C FORTE decât trebuie Dacă suspectaţi supradozajul cu acest medicament, opriţi tratamentul şi adresaţi-vă imediat unui medic. În cazul intoxicației este posibil să apară:
La copii, o supradoză poate fi letală la o doză de la 100 mg / kg într-o singură administrare. Dacă uitaţi să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă aveți orice alte întrebări legate de utilizarea acestui medicament, întrebați medicul sau farmacistul.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Incetați să luați ASPIRIN PLUS C FORTE și anunțați imediat medicul sau mergeți la cel mai apropiat spital dacă observați oricare dintre următoarele simptome:
Reacțiile adverse pot apărea cu următoarele frecvențe: Frecvente: pot afecta până la 1 din 10 persoane
Mai puțin frecvente: pot afecta până la 1 din 100 persoane
Rare: pot afecta până la 1 din 1000 persoane
Foarte rare: pot afecta până la 1 din 10000 persoane
Cu fecvență necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)
Reacțiile de hipersensibilitate pot afecta pielea, căile respiratorii, sistemul circulator, stomacul și intestinele, în special la pacienții cu astm bronșic. Simptomele includ:
Riscul de sângerare rămâne timp de 4 - 8 zile după întreruperea tratamentului cu ASPIRIN PLUS C FORTE. Aceasta poate determina un risc crescut de sângerare în caz de intervenție chirurgicală. Deasemenea, poate apărea sângerare la nivelul craniului și stomacului sau intestinului. Sângerarea la nivel cranian poate fi fatală, mai ales atunci când este administrat la vârstnici.
În cazuri izolate, acest lucru poate pune viața în pericol.
Raportarea reacţiilor adverse Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1 Bucuresti 011478- RO Tel: + 4 0757 117 259 Fax: +4 0213 163 497 e-mail: adr@anm.ro. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament. 5. Cum se păstrează ASPIRIN PLUS C FORTE
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe etichetă. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Acest medicament nu necesită condiții speciale de păstrare. Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului. 6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii Ce conţine ASPIRIN PLUS C FORTE
Celelalte componente sunt: hidrogenocarbonat de sodiu (hidrogenocarbonat de sodiu și carbonat de sodiu), acid citric anhidru, povidonă K 30, dioxid de siliciu coloidal anhidru.
Cum arată ASPIRIN PLUS C FORTE şi conţinutul ambalajului ASPIRIN PLUS C FORTE se prezintă sub formă de comprimate efervescente, rotunde, albe până la aproape albe, marcate pe fața superioară cu „crucea Bayer” în interiorul unui cerc. Cutie cu 4 benzi multistratificate din hârtie/PE/Al/ionomer conținând 10 sau 20 comprimate efervescente. Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă: BAYER S.R.L. Șos. București-Ploiești nr. 1A, clădire B, etaj 1, sector 1, 013681, București România Fabricantul Bayer Bitterfeld GmbH Ortsteil Greppin, Salegaster Chausse 1 Bitterfeld-Wolfen 06803, Germania Acest medicament este autorizat în Statele membre ale Spatiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:
România ASPIRIN PLUS C FORTE 800 mg/ 480 mg comprimate efervescente
Acest prospect a fost revizuit în Iunie 2019. | ||||||||
Afectiune | Raceala si gripa | ||||||||
vitamine_si_minerale | Vitamina C | ||||||||
tip_produs | Fara zahar | ||||||||
Simptome | Durere | ||||||||
Indicat pentru | Febra | ||||||||
Compozitie produs | Vitamina C, Acid acetilsalicilic | ||||||||
Functie produs | Analgezic , Antipiretic, Imunostimulator | ||||||||
adresabilitate | Uz general | ||||||||
Forma prezentare | Comprimate efervescente | ||||||||
Brand | Bayer | ||||||||
Zona corp | Sistemic |
mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmetice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.
Beneficiile mattca.ro:
- Livrarea in Romania cu o taxa unica de transport de 14,9 lei, pentru platile online
- Livrarea in peste 20 de tari din Europa
- Parteneriate cu brand-uri de renume
- Oferte si promotii noi, lunar
- Cantitati economice (pachete avantajoase)
- Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog