Facebook Pixel

ASPIRIN PLUS C 400 mg/240 mg x 20 comprimate efervescente

Cod: W51369004
Brand: Bayer
Status: in stoc
Aspirin Plus C 400 mg/ 240 mg x 20 comprimate efervescente este un medicament utilizat in cazul febrei, durerilor si inflamatiilor cu diverse localizari. Se utilizeaza si pentru a reduce simptomele care apar in raceala si gripa.

Acest produs face parte din categoria OTC-uri:

  • Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
  • Se plateste cu cardul

*OTC – Medicament fara prescriptie medicala

27,94 Lei TVA inclus

Descriere ASPIRIN PLUS C 400 mg/240 mg x 20 comprimate efervescente

ASPIRIN PLUS C contine acid acetilsalicilic si acid ascorbic ca si substante active si este utilizat la adulti si adolescenti cu varsta peste 16 ani pentru tratamentul simptomatic al durerilor de cap, durerilor de dinti, dureri in gat, dureri menstruale, dureri musculare si articulare, dureri de spate, dureri articulare minore. Este utilizat si pentru tratamentul simptomatic al durerii si febrei din cadrul racelii si gripei.

Mod de administrare:

Adulti si adolescenti (cu varsta peste 16 ani): 1 – 2 comprimate efervescente de ASPIRIN PLUS C (in medie 500 mg acid acetilsalicilic) repetand in functie de necesitati la intervale de 4-8  ore, fara sa se depaseasca doza zilnica maxima de 4000 mg acid acetilsalicilic. Se recomanda a nu se depasi doza de 1 g acid ascorbic pe zi, timp indelungat.

Comprimatele efervescente se dizolva intr-un pahar cu apa inainte de administrare. Acest medicament se administreaza conform prospectului si conform recomandarilor medicului si farmacistului.

Ingrediente active: Fiecare comprimat efervescent contine acid acetilsalicilic 400 mg, acid ascorbic 240 mg.

Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul.

Precautii:

Nu utilizati ASPIRIN PLUS C:

  • daca sunteti alergic la acidul acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau oricare dintre componentele acestui medicament;
  • daca aveti ulcer gastric sau duodenal activ;
  • daca aveti tendinta de sangerare crescuta (diateza hemoragica);
  • daca aveti antecedente de astm bronsic indus de administrarea salicilatilor sau a substantelor cu actiune similara, in special antiinflamatoare nesteroidiene;
  • daca aveti insuficienta hepatica grava;
  • daca aveti insuficienta renala grava; daca aveti insuficienta cardiaca necompensata;
  • daca aveti fenilcetonurie.

 Consultati medicul inainte de utilizare:

  • daca utilizati alte medicamente care contin acid acetilsalicilic,
  • daca utilizati cu regularitate analgezice,
  • daca aveti antecedente de ulcer sau sangerari la nivelul stomacului sau al intestinelor, sau inflamatii ale mucoasei stomacului (gastrita),
  • daca aveti afectiuni hepatice, renale, la nivelul inimii sau circulatiei sangelui,
  • daca aveti astm bronsic,
  • diverse reactii alergice
  • daca urmeaza sa vi se efectueze o interventie chirurgicala
  • daca efectuati in acelasi timp un tratament cu alte medicamente.

Nu se recomanda utilizarea acidului acetilsalicilic la copii.

Nu luati acest medicament in ultimul trimestru de sarcina (dupa saptamana 24 de sarcina).

In primul si al doilea trimestru de sarcina (pe parcursul primelor 24 de saptamani) trebuie sa cereti sfatul medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament. Pe timpul perioadei alaptarii nu e necesara intreruperea alaptarii in general in cazul utilizarii medicamentului pe termen scurt, la dozele recomandate pentru dureri sau febra.

Totusi, daca utilizarea pe termen lung si/sau in doze mari (mai mult de 6 comprimate efervescente pe zi) a fost prescrisa in cazuri izolate, pacienta trebuie sa intrerupa alaptarea. Nu utilizati doze mari de ASPIRIN PLUS C pentru perioade mari de timp fara recomandarea medicului.

ASPIRIN PLUS C contine sodiu 933 mg pe comprimat efervescent. Acesta este un medicament ce se elibereaza fara prescriptie medicala. Cititi intotdeauna prospectul inainte de utilizare. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca aveti neclaritati.

Mod de prezentare:

Cutie cu 10 comprimate efervescente

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@mattca.ro.
citeste mai mult...

Informatii aditionale ASPIRIN PLUS C 400 mg/240 mg x 20 comprimate efervescente

Mai multe informatii
Indicat pentru Febra
Afectiune Raceala si gripa
vitamine_si_minerale Vitamina C
tip_produs Fara zahar
Simptome Durere de cap (cefalee)
Indicat pentru Febra
Compozitie produs Vitamina C, Acid acetilsalicilic
Functie produs Analgezic , Antipiretic, Imunostimulator
adresabilitate Uz general
Forma prezentare Comprimate efervescente
Brand Bayer
Zona corp Sistemic
Scrie o recenzie

Review-uri si Pareri ASPIRIN PLUS C 400 mg/240 mg x 20 comprimate efervescente


Rating-ul dumneavoastra

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmentice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.

Beneficiile mattca.ro:

  • Livrarea in orice sat din Romania cu o taxa unica de transport de 13,9 lei, pentru platile online
  • Livrarea in peste 20 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog

Cumparate frecvent impreuna

  1. Bepanthen Sensiderm Crema 50g. - calmeaza mancarimea si roseata pielii provocate de iritatii

    Bepanthen Sensiderm Crema 50g. - calmeaza mancarim...

    53,72 Lei TVA inclus
    in stoc
  2. Supradyn Energy Multivitamine si Coenzima Q10, 15 comprimate efervescente

    Supradyn Energy Multivitamine si Coenzima Q10, 15 ...

    26,86 Lei TVA inclus
    in stoc
  3. Bayer Claritine 10 mg x 10 comprimate, Loratadina

    Bayer Claritine 10 mg x 10 comprimate, Loratadina

    18,43 Lei TVA inclus
    in stoc
  4. Canespor 10 mg/ml solutie cutanata x 15ml, Bifonazol

    Canespor 10 mg/ml solutie cutanata x 15ml, Bifonaz...

    29,95 Lei TVA inclus
    in stoc
  5. Supradyn Energy Multivitamine, 30 Comprimate filmate

    Supradyn Energy Multivitamine, 30 Comprimate filma...

    33,21 Lei TVA inclus
    in stoc

Poate ai vrea sa incerci

  1. GSK Panadol Rapid 500mg x 12compr.film

    GSK Panadol Rapid 500mg x 12compr.film

    3,14 Lei TVA inclus
    in stoc
  2. Dr Phyto - Ferrodep sirop 150ml

    Dr Phyto - Ferrodep sirop 150ml

    39,88 Lei TVA inclus
    in stoc
  3. Farmaclass Relaxant Gel

    Farmaclass Relaxant Gel

    10,92 Lei TVA inclus
    in stoc
  4. Dr Phyto - Fortimmuno 30caps.

    Dr Phyto - Fortimmuno 30caps.

    49,79 Lei TVA inclus
    in stoc
  5. Fiterman Diclofenac 10mg/g unguent x 50g

    Fiterman Diclofenac 10mg/g unguent x 50g

    15,14 Lei TVA inclus
    in stoc
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.

Produsul a fost adaugat in cos

Mesaje
meniu
Cosul meu