Antinevralgic - Forte 20compr
Antinevralgic - Forte 20compr este un analgezic, reduce febra si este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic); indicat pentru durerea de cap acuta de intensitate usoara pana la moderata din atacurile de migrena cu sau fara aura, durerea de cap de tip tensional.
Acest produs face parte din categoria OTC-uri:
- Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
- Se plateste cu cardul
*OTC – Medicament fara prescriptie medicala
Descriere Antinevralgic - Forte 20compr
Antinevralgic - Forte 20compr este un analgezic, reduce febra si este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic); indicat pentru durerea de cap acuta de intensitate usoara pana la moderata din atacurile de migrena cu sau fara aura, durerea de cap de tip tensional.
Indicatii:
Antinevralgic Forte contine trei substante active: paracetamol, acid acetilsalicilic si cafeina.
- Paracetamolul amelioreaza durerea si reduce febra
- Acidul acetilsalicilic amelioreaza durerea, reduce febra si are efecte antiinflamatorii
- Cafeina contracareaza simptomele de oboseala, promoveaza motivatia si performanta mentala. Scurteaza timpul pana la inceputul actiunii acidului acetilsalicilic si paracetamolului si, de asemenea, potenteaza efectele lor.
Antinevralgic Forte este destinat utilizarii la adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste, pentru a trata durerea de cap acuta de intensitate usoara pana la moderata din atacurile de migrena cu sau fara aura, si durerea de cap de tip tensional.
O durere de cap de tip migrena poate fi insotita de alte simptome, cum sunt greata sau varsaturi, si sensibilitate la lumina si sunete. Atacurile de migrena pot fi „anuntate” de aura (o senzatie de avertizare care implica, de obicei, distorsiuni vizuale, cum sunt lumina puternica intermitenta, linii in zig-zag, puncte luminoase sau valuri).
O durere de cap de tip tensional este cel mai comun tip de durere de cap. Durerea este adesea descrisa ca o presiune constanta, ca si cum capul ar fi strans intr-o menghina si este prezenta frecvent, in acelasi timp, pe ambele parti ale capului.
Mod de administrare:
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Cu exceptia cazului in care v-a fost altfel prescris de catre medicul dumneavoastra, doza recomandata pentru adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel putin 4 ore, pana la de trei ori pe zi, daca este necesar.
Doza maxima zilnica nu trebuie sa depasească 6 comprimate in orice perioada de 24 ore. Comprimatele trebuie dizolvate intr-o cantitate mica de lichid sau inghitite intregi (fara a le mesteca) cu o cantitate suficienta de lichid.
Nu luati acest medicament pentru mai mult de 3-4 zile, cu exceptia cazului in care v-a fost recomandat de catre medicul dumneavoastra sau de catre farmacist.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Atentionari si precautii speciale:
Daca observati reactii adverse precum ameteala sau somnolenta, nu trebuie sa conduceti vehicule sau sa folositi utilaje. Adresati-va medicului dumneavoastra cat mai curand posibil pentru a fi sfatuit.
Contraindicatii:
Nu luati Antinevralgic Forte daca sunteti alergic la acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
Sarcina si alaptarea:
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Antinevralgic Forte nu trebuie administrat in timpul primului si celui de-al doilea trimestru de sarcina, cu exceptia cazului in care este absolut necesar si numai la recomandarea medicului. Este deosebit de important sa nu utilizati Antinevralgic Forte in ultimele 3 luni de sarcina, deoarece poate dauna fatului sau poate determina probleme la nastere. Medicul dumneavoastra va va recomanda cea mai mica doza care va reduce durerea sau febra, pentru o perioada de timp cat mai scurta posibil si cu o frecventa cat se poate de mica.
Nu utilizati Antinevralgic Forte daca alaptati deoarece poate fi daunator pentru sugar.
Antinevralgic Forte apartine unui grup de medicamente numite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) care pot sa scada fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea administrarii medicamentului.
Compozitie:
Substantele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol si cafeina. Fiecare comprimat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg si cafeina 50 mg.
Celelalte componente sunt: lactoza monohidrat, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru si acid stearic.
Mod de prezentare: 20 comprimate
Informatii aditionale Antinevralgic - Forte 20compr
Indicat pentru | Dureri de cap |
---|---|
Stil de viata | Normal |
Prospect | Prospect: Informaţii pentru utilizator Antinevralgic Forte comprimate acid acetilsalicilic/paracetamol/cafeină Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Antinevralgic Forte şi pentru ce se utilizează Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra şi este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic). Antinevralgic Forte conţine trei substanţe active: paracetamol, acid acetilsalicilic şi cafeină. Paracetamolul ameliorează durerea şi reduce febra. Acidul acetilsalicilic ameliorează durerea, reduce febra şi are efecte antiinflamatorii. Cafeina contracarează simptomele de oboseală, promovează motivaţia şi performanţa mentală. Scurtează timpul până la începutul acţiunii acidului acetilsalicilic şi paracetamolului şi, de asemenea, potenţează efectele lor. Această combinaţie de substanţe active are efect aditiv ca analgezic şi ca medicament care reduce febra. Prin urmare, această combinaţie scade cantitatea de analgezice necesară. Antinevralgic Forte este destinat utilizării la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste, pentru a trata:
O durere de cap de tip migrenă poate fi însoţită de alte simptome, cum sunt greaţă sau vărsături, şi sensibilitate la lumină şi sunete. Atacurile de migrenă pot fi „anunţate” de aură (o senzaţie de avertizare care implică, de obicei, distorsiuni vizuale, cum sunt lumină puternică intermitentă, linii în zig-zag, puncte luminoase sau valuri). O durere de cap de tip tensional este cel mai comun tip de durere de cap. Durerea este adesea descrisă ca o presiune constantă, ca şi cum capul ar fi strâns într-o menghină şi este prezentă frecvent, în acelaşi timp, pe ambele părţi ale capului. Dacă după 3-4 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Forte Nu luaţi Antinevralgic Forte dacă dumneavoastră
Atenţionări şi precauţii Înainte să luaţi Antinevralgic Forte, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
Dacă în timp ce luaţi acest medicament reapar sau se agravează semnele unei infecţii, adresaţi-vă imediat unui medic. Administrarea analgezicelor cu regularitate poate duce la scăderea permanentă a funcţiei rinichilor, cu riscul de insuficienţă a rinichilor (nefropatie analgezică). Antinevralgic Forte poate afecta rezultatele unor analize. Dacă efectuaţi analize de sânge, urină sau alte analize de laborator, spuneţi personalului medical că luaţi Antinevralgic Forte. Trebuie să evitaţi să luaţi deseori analgezice dacă suferiţi de:
Utilizarea de lungă durată/utilizare necorespunzătoare Utilizarea de lungă durată, în doze mari, a Antinevralgic Forte, fără a fi în concordanţă cu recomandările, poate cauza dureri de cap, care nu pot fi tratate cu doze crescute din acest medicament. Dacă sunteţi în această situaţie, trebuie să opriți administrarea acestui medicament și să vă adresaţi medicului dumneavoastră. Antinevralgic Forte împreună cu alte medicamente Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente. Nu luaţi Antinevralgic Forte dacă utilizaţi şi alte analgezice sau medicamente pentru scăderea febrei care conţin paracetamol sau acid acetilsalicilic. Adresaţi-vă medicului înainte să luaţi acest medicament, în special dacă utilizaţi/vi se administrează oricare dintre următoarele medicamente:
Antinevralgic Forte împreună cu alimente, băuturi şi alcool Dacă în timpul administrării de Antinevralgic Forte aveţi indigestie, luaţi doza în timpul meselor. Consumul de alcool trebuie evitat pe durata tratamentului cu acest medicament. Scădeţi administrarea de medicamente şi consumul de alimente sau băuturi care conţin cafeină în timp ce utilizaţi Antinevralgic Forte. Prea multă cafeină poate determina nervozitate, iritabilitate şi ritm crescut al bătăilor inimii. Sarcina, alăptarea şi fertilitatea Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu trebuie să utilizați Antinevralgic Forte dacă sunteți în ultimele trei luni de sarcină. Dacă sunteţi în primele 6 luni de sarcină, adresaţi-vă medicului înainte de a lua acest medicament. Nu utilizaţi acest medicament, decât dacă vă recomandă explicit medicul dumneavoastră. Antinevralgic Forte nu trebuie să fie utilizat în timpul alăptării pentru o perioadă lungă de timp sau în doze mari. Medicamentul aparţine unei clase de medicamente care pot să scadă fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea tratamentului. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor Nu trebuie să conduceți vehicule sau să folosiți utilaje dacă aveți reacții adverse cum sunt somnolență, tulburări de vedere, amețeli sau tulburări de echilibru. Antinevralgic Forte conţine lactoză Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
3. Cum să luaţi Antinevralgic Forte Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur. Cu excepţia cazului în care v-a fost altfel prescris de către medicul dumneavoastră, doza recomandată pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel puţin 4 ore, până la de trei ori pe zi, dacă este necesar.
Utilizarea la pacienţii cu funcţie alterată a rinichilor sau ficatului Adresaţi-vă unui medic pentru ajustarea dozei înainte de a începe să luaţi acest medicament. După examinarea stării sănătăţii dumneavoastră, medicul vă poate recomanda reducerea dozei sau mărirea la mai mult de 4 ore a intervalului dintre dozele individuale. Utilizarea la copii şi adolescenţi Acest medicament este destinat pentru utilizare la adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste. Antinevralgic Forte nu trebuie utilizat pentru a trata copiii şi adolescenţii cu vârsta sub 17 ani, având boli virale însoțite de febră (de exemplu vărsat de vânt). Dacă un copil sau adolescent prezintă următoarele simptome în acelaşi timp cu o boală febrilă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau mergeţi imediat la un spital:
Acestea pot fi semne ale sindromului Reye, o boală foarte rară, dar, în unele cazuri letală, care necesită tratament medical imediat. Dacă luaţi mai mult Antinevralgic Forte decât trebuie Cereţi asistenţă medicală de urgenţă imediat ce aţi luat mai mult Antinevralgic Forte decât v-a fost prescris sau dacă un copil a luat accidental acest medicament. Cereţi asistenţă medicală de urgenţă chiar dacă dumneavoastră (sau copilul dumneavoastră) vă simţiţi bine, deoarece există riscul unei afectări întârziate grave a ficatului. Dacă uitaţi să luaţi Antinevralgic Forte Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luaţi următoarea doză imediat ce vă aduceţi aminte, dar păstraţi un interval de administrare de cel puţin 4 ore între doze. Nu luaţi mai mult de 6 comprimate într-un interval de 24 ore. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Solicitaţi asistenţă medicală de urgenţă dacă prezentaţi una dintre următoare reacţii adverse:
Următoarea listă de reacţii adverse include, de asemenea şi reacţiile adverse întâlnite la pacienţii care au luat tratament cu doze mari, de lungă durată, cu acid acetilsalicilic (una din componentele active ale Antinevralgic Forte) pentru a trata simptomele de reumatism. Probabilitatea de apariţie a tulburărilor gastro-intestinale este mai mare la administrarea de doze mai mari de Antinevralgic Forte. Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane)
Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane)
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)
Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)
În anumite cazuri, a fost descrisă o agravare a inflamaţiilor (umflării) cauzate de infecţii ca fiind în strânsă legătură cu folosirea unor medicamente împotriva durerii, febrei şi inflamaţiei (AINS, un grup care include, de asemenea şi Antinevralgic Forte). Cafeina din acest medicament poate determina insomnie. Raportarea reacţiilor adverse Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/. Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1 București 011478 - RO Tel: + 4 0757 117 259 Fax: +4 0213 163 497 e-mail: adr@anm.ro Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Antinevralgic Forte Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate. Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii Ce conţine Antinevralgic Forte
Cum arată Antinevralgic Forte şi conţinutul ambalajului Comprimatele de Antinevralgic Forte sunt oblongi, biconvexe, de culoare albă până la aproape albă, cu dimensiunile 16 x 8 mm, fără linie mediană. Comprimatele sunt ambalate în blister opac din PVC-PVdC/Al sau în blister opac din PVC-PVdC/Al- hârtie. Ambalajul secundar este o cutie din carton. Mărimi de ambalaj: 10, 12, 20, 24 comprimate. Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă Opella Healthcare Romania S.R.L. Str. Gara Herăstrău, nr. 4, Clădirea B, etajul 9 Sector 2, Bucureşti, România Fabricantul Zentiva S.A. B-dul Theodor Pallady, nr. 50, sector 3, 032266 Bucureşti, România Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:
Republica Cehă, Republica Slovacă Migralgin Germania Doloversa România Antinevralgic Forte Norvegia Paralen Slovenia Ibuem
Acest prospect a fost revizuit în august 2021. |
Afectiune | Anti-inflamatoare, analgezice, antipiretice, Sistem osteo-articular, Migrena (durere de cap moderat-severa), Inflamatii si dureri |
Simptome | Durere, Febra acuta (sindrom febril acut), Inflamatii, Durere dentara, Durere lombara |
Sex | Unisex |
Indicat pentru | Dureri de muschi, Dureri osteo-articulare (artroze) |
Functie produs | Calmare, Analgezic , Antiinflamator |
adresabilitate | Uz general |
Varsta | >12ani |
Forma farmaceutica | Comprimate |
Brand | Sanofi |
Zona corp | Sistemic |
mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmetice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.
Beneficiile mattca.ro:
- Livrarea in orice sat din Romania cu o taxa unica de transport de 13,9 lei, pentru platile online
- Livrarea in peste 20 de tari din Europa
- Parteneriate cu brand-uri de renume
- Oferte si promotii noi, lunar
- Cantitati economice (pachete avantajoase)
- Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog