Analgex 400mg/325mg 12 comprimate filmate

Cod: W66900003
Brand: Laropharm
Status:

Analgex 400mg/325mg 12 comprimate filmate este un medicament cu efect analgezic-antiinflamator, eficient in caz de febra si dureri.

Acest produs face parte din categoria OTC-uri:

  • Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
  • Se plateste cu cardul

*OTC – Medicament fara prescriptie medicala

23,40 Lei Pret cu TVA inclus

Descriere Analgex 400mg/325mg 12 comprimate filmate

Analgex 400mg/325mg 12 comprimate filmate este un medicament cu efect analgezic-antiinflamator, eficient in caz de febra si dureri.

Indicatii:

Analgex contine paracetamol si ibuprofen si se utilizeaza pentru ameliorarea temporara a durerii asociate cu:

  •  Durere de cap
  •  Dureri menstruale
  •  Migrena
  •  Durere de spate
  •  Durere dentara
  •  Durere musculara
  •  Raceala si simptome de gripa
  •  Durere in gat
  •  Febra

Mod de administrare:

Adulti: Doza uzuala este de 1 sau 2 comprimate luate la fiecare sase ore, dupa cum este necesar.

Luati comprimatele filmate de Analgex cu un pahar de apa.

Nu utilizati mai mult de 6 comprimate intr-o perioada de 24 de ore.

Precautii si contraindicatii:

Nu utilizati Analgex daca:

  • sunteti alergic la substanta(ele) activa(e) sau la oricare dintre celelalte componente;
  • prezentati sau ati prezentat sangerari la nivelul rectului, aveti scaune de culoare neagra si de consistenta lipicioasa sau diaree cu sange;
  • aveti un ulcer peptic (de exemplu ulcer gastric sau duodenal), prezentati o istorie recenta a unui astfel de episod, sau daca ati avut ulcer peptic inainte;
  • luati medicamente care contin paracetamol sau ibuprofen;
  •  obisnuiti sa consumati regulat cantitati mari de alcool etilic;
  • aveti insuficienta cardiaca severa, insuficienta hepatica sau insuficienta renala;
  • aveti sangerari cerebrovasculare sau alte sangerari active;
  • aveti tulburari ale formarii sangelui;
  • aveti astm bronsic, urticarie sau reactii de tip alergic dupa administrarea de acid acetilsalicilic sau alte AINS;
  • sunteti in ultimele trei luni de sarcina.

Atentionari si precautii:

Discutati cu medicul dumneavostra sau farmacistul daca:

  • aveti o afectiune hepatica, hepatita, boli de rinichi sau dificultate la urinare;
  • sunteti consumator cronic de alcool etilic sau droguri;
  • aveti alergii la orice alte medicamente care contin acid acetilsalicilic sau alte medicamente;
  • sunteti gravida sau intentionati sa ramaneti gravida;
  • alaptati sau intentionati sa alaptati;
  • aveti in prezent o infectie;
  • intentionati sa urmati o interventie chirurgicala;
  • aveti sau ati avut alte afectiuni medicale.

Sarcina si alaptarea:

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

Reactii adverse posibile:

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Urmatoarele reactii adverse grave au fost raportate rar:

Daca oricare dintre aceste reactii adverse grave se intampla, incetati sa luati Analgex si spuneti imediat medicului dumneavoastra sau mergeti la camera de garda a celui mai apropiat spital: varsaturi cu sange sau un material care arata ca zatul de cafea; sangerare rectala, scaune de culoare neagra si de consistenta lipicioasa sau diaree cu sange; umflarea fetei, buzelor sau limbii, care pot determina dificultate la inghitire sau respiratie; astm bronsic, respiratie suieratoare, dificultati de respiratie; debut brusc sau sever de mancarimi, eruptii pe piele, urticarie;  vezicule severe si hemoragie la nivelul buzelor, ochilor, gurii, nasului si organelor genitale (sindrom Steven Johnson) febra, stare generala de rau, greata, dureri de stomac, dureri de cap si gat intepenit.

Urmatoarele reactii includ efectele adverse cele mai frecvente: greata sau varsaturi, pierderea poftei de mancare, arsuri la stomac, crampe, vant, constipatie sau diaree, eruptii pe piele, ameteli, insomnie.

Urmatoarele reactii adverse au fost, de asemenea, raportate rar: durere sau sensibilitate la nivelul stomacului, probleme cu ochii, semne de infectii frecvente sau ingrijoratoare, sangerare sau vanatai care au loc mai usor decat in mod normal, semne de anemie, icter, furnicaturi la nivelul mainilor si picioarelor, palpitatii.

Compozitie:

  • Substantele active sunt: ibuprofen si paracetamol. Fiecare comprimat filmat contine 400 mg ibuprofen si 325 mg paracetamol.
  • Celelalte componente sunt: nucleu-celulozǎ microcristalinǎ pH 102, crospovidonǎ tip A, croscarmeloza sodica, dioxid de siliciu coloidal anhidru, povidonǎ K 30, ulei hidrogenat din seminţe de bumbac, stearat de magneziu, acid stearic tip 50, talc; film-alcool polivinilic parţial hidrolizat, macrogol 3350, talc, dioxid de titan (E171), carmin (E120) FD&C Blue 2- indigocarmin lac de aluminiu (E132).

Mod de prezentare: cutie cu 1 blister a 12 comprimate filmate.

Acest produs se administreaza conform prospectului sau recomandarilor medicului, farmacistului sau specialistului medical. Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul, descrierea sau informatiile aditionale.

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@mattca.ro.
citeste mai mult...

Prospect Analgex 400mg/325mg 12 comprimate filmate

Mai multe informatii
Forma prezentare Comprimate filmate
adresabilitate Uz general
Functie produs Analgezic , Antiinflamator
Simptome Durere, Febra acuta (sindrom febril acut), Inflamatii
Afectiune Raceala si gripa, Inflamatii si dureri
Brand Laropharm
Scrie o recenzie

Review-uri si Pareri Analgex 400mg/325mg 12 comprimate filmate


Rating-ul dumneavoastra

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmetice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.

Beneficiile mattca.ro:

  • Livrarea in Romania cu o taxa unica de transport de 14,9 lei, pentru platile online
  • Livrarea in peste 20 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog

Cumparate frecvent impreuna

  1. Patusin - Expecto Copii sirop 100ml

    Patusin - Expecto Copii sirop 100ml

    24,90 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  2. Patusin - Calmo Adulti sirop 100ml

    Patusin - Calmo Adulti sirop 100ml

    21,07 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Calmocalm 20compr.film

    Calmocalm 20compr.film

    18,14 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  4. Calmocalm Night 20compr.film

    Calmocalm Night 20compr.film

    19,43 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  5. Patusin - Calmo Copii sirop 100ml

    Patusin - Calmo Copii sirop 100ml

    24,90 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc

Poate ai vrea sa incerci

  1. Dentinox®-Gel N 10 g, gel gingival

    Dentinox®-Gel N 10 g, gel gingival

    17,09 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  2. Paracetamol MCC 125 mg x 10 supozitoare pentru sugari

    Paracetamol MCC 125 mg x 10 supozitoare pentru sug...

    9,60 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Biologische Heilmitt Traumeel S unguent x 50g

    Biologische Heilmitt Traumeel S unguent x 50g

    32,90 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  4. Tantumgrip® cu gust de portocala pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

    Tantumgrip® cu gust de portocala pulbere pentru s...

    15,12 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  5. Gaviscon cu aroma de capsuni x 16 comprimate masticabile

    Gaviscon cu aroma de capsuni x 16 comprimate masti...

    14,90 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.

Produsul a fost adaugat in cos

meniu
Cosul meu