facebook mattca

Nu ai niciun produs in cos

Reckitt Benckiser Nurofen Plus x 24compr.film

Reckitt Benckiser Nurofen Plus x 24compr.film este un medicament analgezic antiinflamator, care amelioreaza simptome precum durerea, febra si inflamatia. Se indica in caz de raceala si gripa, stari febrile si dureri cu diferite localizari.
Timp estimat de livrare: 5 zile lucratoare
Cod: W13502002
Brand: Reckitt Benckiser

31 81 lei

Pret cu TVA
Acest produs face parte din categoria OTC-uri – medicamente fara prescriptie medicala si poate fi livrat doar pe teritoriul Romaniei.
Mattca - comenzile sunt confidentiale Mattca - transport gratuit Mattca - impachetare sigura Mattca - taxa unica de trasport

Descriere

Reckitt Benckiser Nurofen Plus x 24compr.film este un medicament analgezic antiinflamator, care amelioreaza simptome precum durerea, febra si inflamatia. Se indica in caz de raceala si gripa, stari febrile si dureri cu diferite localizari.

Indicatii:

Nurofen Plus contine ca substante active ibuprofen 200 mg si fosfat de codeina hemihidrat 12,8 mg. Ibuprofenul apartine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS actioneaza prin schimbarea raspunsului organismului la durere, inflamatie si febra. Codeina apartine unei clase de medicamente denumita analgezice opioide, care amelioreaza durerea prin actiunea lor. Poate fi utilizata singura sau in asociere cu alte analgezice, cum este paracetamolul.

Nurofen Plus este indicat pentru calmarea durerilor de cap, menstruale, dentare, ale spatelui, reumatice, musculare, in migrena si nevralgii, reducerea febrei si simptomelor din raceala si gripa. Nurofen Plus este indicat la pacienti cu varsta intre 12-18 ani pentru tratamentul durerilor acute moderate, care nu sunt considerate a fi ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure.

Mod de administrare:

Adulti si adolescentii peste 12 ani:

Utilizati la nevoie 1 2 comprimate filmate Nurofen Plus, apoi, daca este necesar, utilizati 1 - 2 comprimate filmate Nurofen Plus la intervale de 4 - 6 ore. Comprimatele filmate trebuie inghitite intregi cu apa.

Este necesar un interval de minim patru ore intre doze, iar doza administrata nu trebuie sa depaseasca 6 comprimate filmate Nurofen Plus in 24 de ore. Doza zilnica maxima recomandata nu trebuie depasita.

Precautii si contraindicatii:

Nu luati Nurofen Plus daca:

  • aveti sau ati avut alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la oricare dintre excipientii produsului;
  • aveti sau ati avut ulcer gastro – duodenal;
  • aveti sau ati avut perforari sau sangerari gastro-intestinale ulterior administrarii antiinflamatoarelor nesteroidiene
  • ati avut bronhospasm, rinita, urticarie asociate administrarii acidului acetilsalicilic sau altor antiinflamatoare nesteroidiene;
  • aveti insuficienta renala severa, insuficienta hepatica severa sau insuficienta cardiaca severa;
  • aveti dificultati in respiratie;
  • suferiti de constipatie cronica.

Daca aveti probleme cum sunt: hipotensiune arteriala , hipotiroidism , insuficienta corticosuprarenaliana, soc, tulburari intestinale obstructive, afectiuni abdominale acute (de exemplu ulcer peptic), interventii chirurgicale gastro-intestinale recente, calculi biliari, miastenia gravis, antecedente de ulcer gastro-duodenal sau antecedente de abuz de droguri trebuie sa discutati despre tratament cu medicul dumneavoastra.

Alte medicamente pot influenta sau pot fi influentate de tratamentul cu Nurofen Plus. De aceea, intotdeauna trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte de a utiliza Nurofen Plus impreuna cu alte medicamente.

Reactii adverse posibile:

Reactii adverse atribuite ibuprofenului

Pot sa apara urmatoarele reactii adverse: durere sau disconfort gastric, greata, ulcer gastric sau intestinal, scaun colorat in negru, diaree, constipatie, varsaturi, eruptii cutanate, mancarime, inrautatirea astmului bronsic, respiratie suieratoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, tulburari hepatice si renale, dureri de cap, somnolenta, ameteli si tulburari ale auzului, si, rareori, scaderea numarului de celule albe, celule rosii si trombocite din sangele circulant, anemie, meningita aseptica, insuficienta cardiaca, hipertensiune arteriala, tahicardie, descuamarea pielii, umflarea fetei. Medicamente precum Nurofen Forte se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord (« infarct miocardic ») sau a accidentului vascular cerebral.

Reactii adverse atribuite codeinei

Reactii adverse cu frecventa necunoscuta (care nu poate fi estimata din datele disponibile): hipersensibilitate, umflarea fetei, eruptii pe piele, depresie, halucinatii, confuzie, modificari de dispozitie, stare de neliniste, ameteala, somnolenta, convulsii, ameteli, bradicardie, palpitatii, hipotensiune ortostatica, deprimare respiratorie, dificultate in respiratie, suprimarea tusei, durere abdominala, greata, varsaturi, constipatie, uscaciunea gurii, inrosirea fetei, tulburari urinare, rigiditate musculara, iritabilitate, oboseala, stare de rau.

Reactiile adverse pot fi reduse la minimum utilizand cea mai mica doza eficace pentru cea mai scurta perioada necesara controlarii simptomelor.

Sarcina si alaptarea:

Nurofen Plus nu trebuie luat in ultimele 3 luni de sarcina, deoarece poate determina la fat tulburari majore la nivelul inimii, plamanilor si rinichilor. Daca este utilizat la sfarsitul sarcinii, poate determina tendinta de sangerare atat la mama, cat si copil si diminueaza puterea contractiilor uterine intarziind debutul nasterii. Tratamentul in timpul primelor 6 luni de sarcina va fi recomandat numai de catre medicul dumneavoastra, daca este absolut necesar.

Nu luati codeina in timpul alaptarii. Codeina si morfina trec in laptele matern.

Compozitie:

  • Substantele active sunt: ibuprofenul si fosfatul de codeina hemihidrat. Fiecare comprimat filmat contine ibuprofen 200 mg si fosfat de codeina hemihidrat 12,8 mg.
  • Celelalte componente sunt: Nucleu: Celuloza microcristalina, amidonglicolat de sodiu, hidroxipropilmetilceluloza, amidon pregelatinizat. Film: Opaspray alb M-1-7111B solid*), hidroxipropilmetilceluloza, talc. *) Compozitia Opaspray alb M-1-7111B solid: hidroxipropilmetilceluloza, dioxid de titan (E171).

Mod de prezentare: cutie cu 2 blistere a cate 12 comprimate filmate.

 

Informatii aditionale

Compozitie Ibuprofen##Codeina
Afectiune Migrena (durere de cap moderat-severa)
Simptome Durere de spate
Indicat pentru Dureri de muschi

Review-uri

Scrie propria ta recenzie

Cum evaluezi Reckitt Benckiser Nurofen Plus x 24compr.film ? *

  1 stea 2 stele 3 stele 4 stele 5 stele
Produs

Recomandam produsele

Cele mai cumparate produse

mattca.ro este megastore-ul farmaceutic online pentru mamici, tatici, bunici si copii. La noi gasesti: suplimente alimentare, vitamine de la brand-uri de top, produsele tale preferate de ingrijre, produse pentru bebelusi si tehnica medicala. Beneficiile mattca.ro:

  • Transport gratuit la comenzi de peste 230 de lei
  • Livrarea in orice sat din Romania cu o taxa unica de transport de 16,9 lei
  • Livrarea in 32 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe blog