Mattca.ro

Acest produs face parte din categoria OTC-uri iar achizitia se face doar prin plata cu cardul

continua cu adaugarea produsului in cos
Mattca.ro

Prosinus® 150 mg/5ml solutie orala x 100 ml

Cod: W65753001
Brand: Fiterman
Status:
Prosinus® 150 mg/5ml solutie orala x 100 ml este un medicament utilizat pentru ameliorarea simptomelor din raceala si gripa, precum febra si durere usor-moderata cu diferite localizari.

Acest produs face parte din categoria OTC-uri:

  • Se livreaza doar pe teritoriul Romaniei
  • Se plateste cu cardul

*OTC – Medicament fara prescriptie medicala

Acest produs nu mai face parte din oferta nostra, poti incerca un produs asemanator din lista de mai jos.

Descriere Prosinus® 150 mg/5ml solutie orala x 100 ml

Prosinus® 150 mg/5ml solutie orala x 100 ml este un medicament utilizat pentru ameliorarea simptomelor din raceala si gripa, precum febra si durere usor-moderata cu diferite localizari.

Indicatii:

Acest medicament contine paracetamol. Se utilizeaza pentru tratamentul eficace al durerilor de intensitate usoara pana la moderata, de exemplu dureri de dinti, dureri de cap, dureri in gat, dureri musculare, articulare si osoase. De asemenea, este indicat pentru scaderea febrei asociate diferitelor afectiuni – raceala, stari gripale, boli infecto-contagioase ale copilariei (pojar, tuse convulsiva, oreion si varsat de vant), afectiuni ORL, febra dupa vaccinare.

Este indicat copiilor cu varste cuprinse intre 0 luni si 12 ani.

Mod de administrare:

Copii cu varsta cuprinsa intre 0 - 3 luni: 2 ml (60 mg paracetamol) la nevoie (febra dupa vaccinare, alte cauze de febra si/ sau durere), numai la recomandarea medicului (10 mg/ kg si doza; daca pacientul este icteric doza trebuie scazuta la 5 mg/ kg si doza). La nevoie, se mai poate administra o doza dupa 6 ore. Aceste doua doze se pot administra copiilor cu greutatea mai mare de 4 kg si care nu s-au nascut prematur (inainte de a 37-a saptamana de sarcina).

Copii cu varsta cuprinsa intre 3 – 12 luni: 2 - 4 ml (60 – 120 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Copii cu varsta cuprinsa intre 1 - 6 ani: 4 - 8 ml (120 – 240 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Copii cu varsta cuprinsa intre 6 – 12 ani: 8 - 16 ml (240 – 480 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Precautii si contraindicatii:

Nu utilizați Prosinus:

  • daca copilul dumneavoastra este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. Semnele unei reactii alergice pot include: eruptii pe piele, mancarimi, dificultati de respiratie sau umflarea fetei, buzelor sau limbii;
  • daca copilul dumneavoastra are o tulburare hepatica severa (insuficienta hepatocelulara);
  • daca copilul dumneavoastra a fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6–fosfat dehidrogenaza.

Asocierea paracetamolului cu salicilati sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung si la doze mari creste riscul de aparitie a afectarii renale.

Daca copilului dumneavoastra urmeaza sa i se efectueze analize va rugam informati-l pe medicul dumneavoastra ca este in tratament cu paracetamol, inainte de efectuarea analizelor de sange, deoarece pot sa apara rezultate modificate (pentru glicemie sau uricemie).

Reactii adverse posibile:

Reactii adverse mai putin frecvente: insuficienta hepatica acuta; colorarea pielii si a mucoaselor in galben; dureri lombare, aparitia de sange in urina, cantitate scazuta de urina.

Reactii adverse rare: scaderea numarului de celule din sange (trombocitopenie, leucopenie, pancitopenie, neutropenie, agranulocitoza); sangerari nazale sau gingivale; inrosirea trecatoare a pielii, umflarea fetei, buzelor, gatului, urticarie, eruptii trecatoare pe piele, soc.

Sarcina si alaptarea:

Nu este cazul, deoarece Prosinus este indicat la copii cu varsta cuprinsa intre 0 luni - 12 ani.

Compozitie:

  • Substanta activa este paracetamol. 5 ml solutie orala contin paracetamol 150 mg.
  • Celelalte componente sunt: macrogol 6000, zahar, zaharina sodica, acid sorbic (E 200), p- hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de propil (E 216), apa purificata, aroma de portocale.

Mod de prezentare: flacon continand 100 ml solutie orala.

 

Acest produs se administreaza conform prospectului sau recomandarilor medicului, farmacistului sau specialistului medical. Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul, descrierea sau informatiile aditionale.

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@mattca.ro.
citeste mai mult...

Informatii aditionale

Mai multe informatii
Indicat pentruDureri de oase
AfectiuneFebra
Tip produsFara coloranti artificiali
SimptomeEruptie dentara
Indicat pentruDureri de oase
Compozitie produsParacetamol
Functie produsAnalgezic , Antipiretic
adresabilitateCopii
Forma prezentareSolutie orala
BrandFiterman
Zona corpSistemic
GamaProsinus

Prospect Prosinus® 150 mg/5ml solutie orala x 100 ml

Prospect: Informaţii pentru utilizator 

PROSINUS 150 mg/5 ml soluţie orală 
Paracetamol

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului. 
-  Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți. 
-  Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări. 
-  Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 
Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4. 
-  Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.

Ce găsiți în acest prospect 

  1. Ce este Prosinus și pentru ce se utilizează 
  2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Prosinus 
  3. Cum să utilizați Prosinus 
  4. Reacții adverse posibile 
  5. Cum se păstrează Prosinus 
  6. Conținutul ambalajului și alte informații 

1. Ce este Prosinus și pentru ce se utilizează 

Acest medicament conţine paracetamol. Se utilizează pentru tratamentul eficace al durerilor de intensitate uşoară până la moderată, de exemplu dureri de dinţi, dureri de cap, dureri în gât, dureri musculare, articulare şi osoase. De asemenea, este indicat pentru scăderea febrei asociate diferitelor afecţiuni – răceală, stări gripale, boli infecto-contagioase ale copilăriei (pojar, tuse convulsivă, oreion şi vărsat de vânt), afecţiuni ORL, febră după vaccinare. 

Este indicat copiilor cu vârste cuprinse între 0 luni şi 12 ani.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic. 

2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Prosinus

Nu utilizați Prosinus: 
- dacă copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6). Semnele unei reacţii alergice pot include: erupţii pe piele, mâncărimi, dificultăţi de respiraţie sau umflarea feţei, buzelor sau limbii; 
- dacă copilul dumneavoastră are o tulburare hepatică severă (insuficienţă hepatocelulară);
- dacă copilul dumneavoastră a fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6–fosfat dehidrogenază. 

Atenționări și precauții 
Înainte să utilizați Prosinus, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

Copii şi adolescenţi 
-  dacă îi daţi concomitent copilului dumneavoastră alte medicamente care conţin paracetamol; nu utilizaţi aceste medicamente în acelaşi timp cu Prosinus, pentru a nu depăşi dozele de paracetamol tolerate de organism; 
-  dacă copilul dumneavoastră prezintă insuficienţă renală severă sau are afectare hepatică; 
-  nu utilizaţi Prosinus timp îndelungat. Dacă în timpul tratamentului cu paracetamol febra persistă mai mult de 3 zile sau simptomatologia se agravează, vă rugăm adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Prosinus împreună cu alte medicamente 
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați, ați utilizat recent sau s-ar putea să utilizați orice alte medicamente. 

În special, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă administraţi copilului dumneavoastră Prosinus împreună cu alte medicamente cum sunt: 
-  rifampicină; 
-  izoniazidă; 
-  cloramfenicol; 
-  anticoagulante orale: warfarină sau alte medicamente care subţiază sângele; efectul anticoagulantelor orale cumarinice poate fi potenţat de administrarea paracetamolului zilnic, timp îndelungat, cu risc crescut de hemoragii. Administrarea ocazională de paracetamol nu modifică semnificativ efectul anticoagulantelor. 
-  medicamente pentru tratamentul epilepsiei – carbamazepină, fenobarbital, fenitoină, primidonă, valproat de sodiu; 
-  antivirale – interferon, zidovudină; 
-  antidepresive triciclice – amitriptilină, imipramină; 
-  probenecid; 
-  colestiramină (pentru a scădea cantitatea de grăsimi din sânge); 
-  medicamente care conţin alcool etilic; 
-  metoclopramidă, domperidonă (pentru senzaţia de greaţă); 
-  anticolinergice (cum sunt butilscopolamină, propantelină, pirenzepină). 

Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze mari creşte riscul de apariţie a afectării renale. 

Dacă copilului dumneavoastră urmează să i se efectueze analize vă rugăm informaţi-l pe medicul dumneavoastră că este în tratament cu paracetamol, înainte de efectuarea analizelor de sânge, deoarece pot să apară rezultate modificate (pentru glicemie sau uricemie). 

Administrarea concomitentă cu alte medicamente care conţin paracetamol, creşte riscul de supradozaj. 

Prosinus împreună cu alimente, băuturi și alcool 
În timpul tratamentului cu Prosinus trebuie evitate băuturile alcoolice sau alte preparate care conţin alcool etilic. 

Sarcina, alăptarea și fertilitatea 
Nu este cazul, deoarece Prosinus este indicat la copii cu vârsta cuprinsă între 0 luni - 12 ani. 

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor 
Prosinus nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. 

Prosinus conține zahăr. 
Poate dăuna dinţilor. 

Prosinus conţine p-hidroxibenzoat de metil şi p-hidroxibenzoat de propil. 
Pot provoca reacţii alergice (chiar întârziate). 

3. Cum să utilizați Prosinus 

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. 

Utilizarea la copii 

Doza recomandată pentru o dată este dependentă de greutatea corporală: 10 - 15 mg paracetamol/kg. 

În funcţie de vârsta şi greutatea copilului se recomandă următoarele doze: 

Copii cu vârsta cuprinsă între 0 - 3 luni: 2 ml (60 mg paracetamol) la nevoie (febră după vaccinare, alte cauze de febră şi/ sau durere), numai la recomandarea medicului (10 mg/ kg şi doză; dacă pacientul este icteric doza trebuie scăzută la 5 mg/ kg şi doză). La nevoie, se mai poate administra o doză după 6 ore. Aceste două doze se pot administra copiilor cu greutatea mai mare de 4 kg şi care nu s-au născut prematur (înainte de a 37-a săptămână de sarcină). 

Copii cu vârsta cuprinsă între 3 – 12 luni: 2 - 4 ml (60 – 120 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi. 

Copii cu vârsta cuprinsă între 1 - 6 ani: 4 - 8 ml (120 – 240 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi. 

Copii cu vârsta cuprinsă între 6 – 12 ani: 8 - 16 ml (240 – 480 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi. 

Doza totală de paracetamol nu trebuie să depăşească 80 mg/kg şi zi la copii cu greutate sub 37 kg. 

La copii cu greutatea cuprinsă între 38 kg şi 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 3 g pe zi. 

La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 4 g pe zi. 

Nu se administrează copiilor sub 3 luni fără recomandarea medicului. Dacă sugarul s-a născut prematur sau dacă este mai mic de 3 luni, solicitaţi consult medical înainte de administrare. 

Frecvenţa administrărilor 
Doza poate fi repetată la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administrează la un interval de timp mai mic de 4 ore.
Nu se administrează mai mult de 4 doze în 24 de ore. 

La copil, atât în timpul zilei cât şi al nopţii, se preferă un interval între administrări, de 6 ore. 

Copii cu insuficienţă renală 
În cazurile de insuficienţă renală severă, intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puţin 8 ore. 

Dacă durerea şi/sau febra persistă mai mult de 3 zile sau dacă administrarea de Prosinus în dozele descrise mai sus nu determină ameliorarea simptomelor, pacientul trebuie reevaluat de către medic. Nu administraţi copilului dumneavoastră Prosinus mai mult de 3 zile consecutive decât sub supraveghere medicală. 

Dacă utilizați mai mult Prosinus decât trebuie 

Adresaţi-vă fără întârziere medicului, chiar dacă nu au apărut simptome de intoxicaţie. Arătaţi medicului prospectul şi/sau ambalajul medicamentului.
În cazul în care copilul dumneavoastră a utilizat o cantitate mai mare decât cea recomandată din Prosinus, vă rugăm să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital chiar în condiţiile în care copilul dumneavoastră se simte bine (datorită riscului de leziuni hepatice grave, chiar întârziate). 

Riscul de afectare a ficatului prin ingestia unor doze mari de paracetamol este crescut în următoarele situaţii: 
-  Tratamentul cronic cu fenitoină, fenobarbital, carbamazepină, primidonă, rifampicină, extract de sunătoare (Hypericum perforatum) sau alte medicamente cu efect inductor enzimatic, consumul cronic de alcool etilic. 
-  Tulburări de alimentaţie, înfometare, caşexie, fibroză chistică, infecţia cu HIV. 

Simptomele care apar în cazul supradozării paracetamolului, în primele 24 de ore, sunt următoarele: paloare, greaţă, vărsături, lipsa poftei de mâncare, dureri abdominale. În cazurile grave evoluţia poate fi fatală prin afectarea ficatului şi a rinichilor. 

Este esenţial ca tratamentul să fie instituit rapid. Chiar dacă pacientul prezintă doar simptome minime (greaţă, vărsături), acesta trebuie să fie internat de urgenţă după ingestia unei supradoze de Prosinus soluţie orală, pentru a primi îngrijirile medicale necesare. 

Dacă uitați să utilizați Prosinus 
Nu administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Administraţi copilului dumneavoastră următoarea doză din Prosinus la ora la care era programată.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale. 

4. Reacții adverse posibile 

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. 

Reacţiile adverse sunt clasificate după următoarele frecvenţe: 

Foarte frecvente:                                care afectează mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente:                                          care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente:                          care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare:                                                  care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare:                                        afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

Cu frecvenţă necunoscută                 care nu poate fi estimată din datele disponibile 

Reacţii adverse mai puţin frecvente 
-  insuficienţă hepatică acută; 
-  colorarea pielii şi a mucoaselor în galben; 
-  dureri lombare, apariţia de sânge în urină, cantitate scăzută de urină. 

Reacţii adverse rare 
-  scăderea numărului de celule din sânge (trombocitopenie, leucopenie, pancitopenie, neutropenie, agranulocitoză); 
-  sângerări nazale sau gingivale; 
-  înroşirea trecătoare a pielii, umflarea feţei, buzelor, gâtului, urticarie, erupţii trecătoare pe piele, şoc.

Raportarea reacţiilor adverse 
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament. 

5. Cum se păstrează Prosinus 

Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor. 

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. 

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
A se utiliza în maxim 30 zile după prima deschidere a flaconului. 

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului. 

6. Conținutul ambalajului și alte informații 

Ce conține Prosinus 
-  Substanţa activă este paracetamol. 5 ml soluţie orală conţin paracetamol 150 mg. 
-  Celelalte componente sunt: macrogol 6000, zahăr, zaharină sodică, acid sorbic (E 200), p- hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de propil (E 216), apă purificată, aromă de portocale.

Cum arată Prosinus și conținutul ambalajului 
Prosinus se prezintă sub formă de soluţie limpede, incoloră, cu gust dulce caracteristic şi aromă de portocale. 

Cutie cu un flacon din PET a 100 ml, cu capac cu filet, prevăzut cu sistem de închidere securizat şi seringă dozatoare, gradată. 

Deținătorul autorizației de punere pe piață 
S.C. Fiterman Pharma S.R.L.
Str. Moara de Foc nr. 35, 700520
Județul Iași
România 

Fabricant
S.C. Laropharm S.R.L.
Șos. Alexandriei nr. 145A, Bragadiru
Județul Ilfov
România 

Acest prospect a fost revizuit în februarie 2019. 

Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/ 

citeste mai mult...
Scrie o recenzie

Review-uri si Pareri Prosinus® 150 mg/5ml solutie orala x 100 ml


Rating-ul dumneavoastra

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara reteta, suplimente alimentare, vitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmetice si dermatocosmetice, produse pentru bebelusi, tehnica si aparatura medicala.

Beneficiile mattca.ro:

  • Livrarea in Romania cu o taxa unica de transport de 14,9 lei, pentru platile online
  • Livrarea in peste 20 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog

Cumparate frecvent impreuna

  1. Zdrovit - Aliflusin 500mg/200mg/4mg 10compr.eff

    Zdrovit - Aliflusin 500mg/200mg/4mg 10compr.eff

    38,10 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  2. Olygrip Zi 500/60mg, 12 comprimate + Olygrip Noapte 500/25mg, 4 comprimate filmate, McNeil

    Olygrip Zi 500/60mg, 12 comprimate + Olygrip Noapt...

    11,12 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Fervex pentru copii fara zahar, 280mg/100mg/10mg, 8 plicuri, UPSA

    Fervex pentru copii fara zahar, 280mg/100mg/10mg, ...

    15,97 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  4. Solpadeine® x 12 comprimate

    Solpadeine® x 12 comprimate

    12,59 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  5. Rehydrol - Banana pulbere 10plicuri

    Rehydrol - Banana pulbere 10plicuri

    41,90 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc

Poate ai vrea sa incerci

  1. Fiterman - Fleximobil Colagen Boost 30plicuri

    Fiterman - Fleximobil Colagen Boost 30plicuri

    100,68 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  2. Sindolor® gel x un tub a 50g

    Sindolor® gel x un tub a 50g

    27,90 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  3. Fiterman - Alinan Happy Drink 12plicuri

    Fiterman - Alinan Happy Drink 12plicuri

    20,15 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  4. Regen-Ag® 10 mg/g crema x 50 g

    Regen-Ag® 10 mg/g crema x 50 g

    25,40 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
  5. Fiterman - Emetix Hangover 8plicuri

    Fiterman - Emetix Hangover 8plicuri

    23,40 Lei Pret cu TVA inclus
    in stoc
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.

Produsul a fost adaugat in cos