Cautare avansata

Nu ai niciun produs in cos

a:7:{s:4:"type";s:32:"salesrule/rule_condition_combine";s:9:"attribute";N;s:8:"operator";N;s:5:"value";s:1:"1";s:18:"is_value_processed";N;s:10:"aggregator";s:3:"all";s:10:"conditions";a:1:{i:0;a:7:{s:4:"type";s:42:"salesrule/rule_condition_product_subselect";s:9:"attribute";s:14:"base_row_total";s:8:"operator";s:2:">=";s:5:"value";s:3:"100";s:18:"is_value_processed";N;s:10:"aggregator";s:3:"any";s:10:"conditions";a:1:{i:0;a:5:{s:4:"type";s:32:"salesrule/rule_condition_product";s:9:"attribute";s:15:"promo_categorie";s:8:"operator";s:2:"[]";s:5:"value";a:1:{i:0;s:4:"8539";}s:18:"is_value_processed";b:0;}}}}}

Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml

Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml se recomanda pentru tratamentul simptomatic al febrei asociate racelii si starilor gripale, bolilor infectioase ale copilariei, precum si pentru tratamentul durerilor cu diferite localizari.
Timp estimat de livrare: 1 - 5 zile
Cod: W64145002
Brand: GSK

12 80 lei

Pret cu TVA
in stoc

Acest produs face parte din categoria OTC-uri – medicamente fara prescriptie medicala si poate fi livrat doar pe teritoriul Romaniei.

Comenzile sunt confidentiale Transport gratuit Impachetare sigura Taxa unica de trasport

Descriere Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml

Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml se recomanda pentru tratamentul simptomatic al febrei asociate racelii si starilor gripale, bolilor infectioase ale copilariei, precum si pentru tratamentul durerilor cu diferite localizari.

Indicatii:

Panadol Baby este o suspensie orala cu gust placut de capsuni, fara zahar sau alcool, ce contine paracetamol. Acesta este un analgezic (combate durerea) si antipiretic (reduce febra).
Panadol Baby este recomandat pentru tratamentul simptomatic eficace al durerilor din perioada eruptiei dentare si a altor dureri dentare, al durerilor in gat, al durerilor de cap, migrenelor, durerilor musculare, dismenoreei, durerilor musculo-scheletice, durerilor din osteoartrita, pentru tratamentul simptomatic al febrei asociate racelii si starilor gripale, bolilor infectioase ale copilariei, de exemplu pojar, tusea convulsiva, oreion si varsat de vant si al febrei post-vaccinare.

Panadol Baby nu irita stomacul si este usor de administrat.

Mod de administrare:

6-8 kg (3-6 luni): 4 ml
8-10 kg (6-12 luni): 5 ml
10-13 kg (1-2 ani): 7 ml 
13-15 kg (2-3 ani): 9 ml 
15-21 kg (3-6 ani): 10 ml
21-29 kg (6-9 ani): 14 ml
29-42 kg (9-12 ani): 20 ml 

Doza poate fi repetata la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administreaza la un interval de timp mai mic de 4 ore. 

Nu se administreaza mai mult de 4 doze in decurs de 24 de ore.

Precautii si contraindicatii:

Nu utilizati Panadol Baby daca:

  • copilul dumneavoastra este alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului.
  • daca luati orice alte medicamente pe baza de prescriptie medicala sau disponibile fara prescriptie medicala care contin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de raceala si gripa, sau medicamente pentru a va ajuta sa dormiti.

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra daca :

  • copilul sufera de afectiune hepatica sau renala;
  • copilul este subponderal sau subnutrit;
  • copilul are intoleranta la unele categorii de glucide, deoarece contine maltitol si sorbitol;
  • i se administreaza copilului si alte medicamente;

Reactii adverse posibile:

Incetati sa mai utilizati Panadol Baby si consultati imediat medicul daca observati urmatoarele reactii adverse ale paracetamolului care sunt rare, dar pot aparea:

  • reactii alergice cum ar fi eruptii sau iritatii cutanate, uneori cu probleme respiratorii sau tumefactie la nivelul buzelor, a limbii, a gatului sau a fetei;
  • iritatie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
  • vanataie inexplicabila sau sangerare neasteptata;
  • daca anterior ati avut dificultati de respiratie cand ati luat acid acetilsalicilic (aspirina) sau alte antiinflamatoare nesteroidiene si acum aveti aceeasi reactie la acest medicament.

Au fost raportate cazuri foarte rare de reactii cutanate grave.

Sarcina si alaptarea:

Nu este cazul, deoarece produsul este destinat uzului pediatric, la copiii cu varsta intre 2 luni-12 ani.

Compozitie:

  • Substanta activa din Panadol Baby este paracetamolul. Fiecare 5 ml de suspensie orala contin 120 mg paracetamol.
  • Celelalte componente sunt: acid malic, azorubina (carmoisina) (E122), guma xantan, maltitol lichid, aroma de capsuni, sorbitol lichid (cristalizabil) (E420), metilparahidroxibenzoat de sodiu (E 219), etilparahidroxibenzoat de sodiu (E 215), propilparahidroxibenzoat de sodiu (E 217), sorbitol (E420) acid citric anhidru, apa purificata.

Mod de prezentare: flacon cu 100 ml suspensie orala.

 


Intelegem cat de important este pentru tine sa fii corect informat si te asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse.  Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre.  

Iti multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalezi eventuale erori pe adresa comenzi@mattca.ro

Informatii aditionale Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml

Compozitie Paracetamol
Afectiune Raceala si gripa
Simptome Durere dentara
Indicat pentru Febra

Prospect Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml

Prospect: Informaţii pentru utilizator 

Panadol Baby 120 mg/5 ml suspensie orală 
Paracetamol

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului
-  Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. 
-  Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări. 
-  Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic. 

Ce găsiţi în acest prospect: 

  1. Ce este Panadol Baby şi pentru ce se utilizează 
  2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi Panadol Baby 
  3. Cum să utilizaţi Panadol Baby 
  4. Reacţii adverse posibile 
  5. Cum se păstrează Panadol Baby 
  6. Conținutul ambalajului și alte informații 

1. Ce este Panadol Baby şi pentru ce se utilizează 

Panadol Baby este o suspensie orală cu gust plăcut de căpşuni, fără zahăr sau alcool, ce conţine paracetamol. Acesta este un analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra).
Panadol Baby este recomandat pentru tratamentul simptomatic eficace al durerilor din perioada erupţiei dentare şi a altor dureri dentare, al durerilor în gât, al durerilor de cap, migrenelor, durerilor musculare, dismenoreei, durerilor musculo-scheletice, pentru tratamentul simptomatic al febrei asociate răcelii şi stărilor gripale, bolilor infecţioase ale copilăriei, de exemplu pojar, tusea convulsivă, oreion şi vărsat de vânt şi al febrei post-vaccinare. 
Panadol Baby nu irită stomacul şi este uşor de administrat. 

2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi Panadol Baby 

Panadol Baby suspensie orală conţine paracetamol. Dacă luaţi o cantitate prea mare de paracetamol vă puteţi afecta grav ficatul. 

Nu utilizaţi Panadol Baby dacă: 
- copilul dumneavoastră este alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului.
- luaţi orice alte medicamente pe bază de prescripţie medicală sau disponibile fără prescripţie medicală care conţin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de răceală şi gripă, sau medicamente pentru a vă ajuta să dormiţi. 

Citiţi întotdeauna şi urmaţi instrucţiunile de pe ambalaj şi din acest prospect. 

Atenţionări şi precauţii 
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră dacă:
- copilul suferă de afecţiune hepatică sau renală;
- copilul este subponderal sau subnutrit ;
- există un consum regulat de alcool etilic; 
- copilul are intoleranţă la unele categorii de glucide, deoarece conţine maltitol şi sorbitol;
- i se administrează copilului şi alte medicamente; 
        - copilul are o infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice.
        Simptomele acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă; greaţă, vomă; pierderea poftei de mâncare. 
Contactaţi medicul imediat dacă se constată o combinaţie a acestor simptome. 

Este posibil să fie necesar să nu mai folosiţi deloc acest medicament sau să limitaţi cantitatea de paracetamol pe care o ia copilul dumneavoastră. 

Panadol Baby nu trebuie administrat copilului mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
În cazul copiilor născuţi prematur şi în particular al celor mai mici de 3 luni, produsul se administrează numai la recomandarea medicului.
Dacă simptomele persistă, adresaţi-vă medicului.
Nu lăsaţi medicamentul la vederea sau îndemâna copiilor. 

Panadol Baby împreună cu alte medicamente 
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente.
Efectele altor medicamente pot fi modificate sau aceste medicamente pot modifica efectele Panadol Baby, dacă acestea sunt administrate concomitent. În acest caz, medicul dumneavoastră poate schimba tratamentul dumneavoastră sau instrucţiunile de dozare. 
Nu utilizaţi Panadol Baby împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Informaţi medicul dumneavoastră dacă copilul a luat sau ia unul din următoarele medicamente:
- warfarină sau alte cumarinice (folosite pentru subţierea sângelui);
- metoclopramid sau domperidon utilizate pentru tratamentul senzaţiei de greaţă sau vărsătură;
- colestiramină (pentru tratamentul hipercolesterolemiei);
- barbiturice (somnifere);
- antidepresive triciclice;
- anticonvulsivante. 

Sarcina şi alăptarea 
Nu este cazul, deoarece medicamentul este destinat uzului pediatric, la copiii cu vârsta cuprinsă între 2 luni-12 ani. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor 
Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje. 

Panadol Baby conţine maltitol (E 965) şi sorbitol lichid (E 420). Dacă medicul v-a atenţionat că aveţi afecţiuni ereditare rare de intoleranţă la fructoză, nu trebuie să utilizaţi acest medicament. Fiecare 5 ml de suspensie Panadol Baby conţine 666,5 mg sorbitol.
Panadol Baby conţine metilparahidroxibenzoatul de sodiu (E 219), etilparahidroxibenzoatul de sodiu (E 215) şi propilparahidroxibenzoatul de sodiu (E 217) care pot cauza reacţii alergice (posibil întârziate). 
Consultaţi medicul înainte de a utiliza acest medicament. 

3. Cum să utilizaţi Panadol Baby 

Pentru administrare orală.
A se agita flaconul înainte de utilizare.

Mod de administrare

Greutate 

Vârstă 

Doză (ml) pentru o administrare

6-8 kg

3 - 6 luni

4,0

8-10 kg

6 - 12 luni

5,0

10-13 kg

1 - 2 ani

7,0

13-15 kg

2- 3 ani

9,0

15-21 kg

3- 6 ani

10,0

21-29 kg

6- 9 ani

14,0 

29-42 kg 

9- 12 ani

20,0 

Localizaţi doza necesară în tabelul de mai sus, în funcție de greutatea copilului. Alternativ, dacă nu știți cu siguranță greutatea copilului, vă puteţi orienta după vârstă.
Folosiţi seringa dozatoare, introduceţi-o în sticlă şi trageţi suspensia până la nivelul liniei indicatoare corespunzătoare.
Dacă este necesară o doză mai mare de 8 ml, repetaţi procedura. După utilizare, seringa trebuie spălată în apă caldă şi uscată.
Doza poate fi repetată la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administrează la un interval de timp mai mic de 4 ore.
Nu se administrează mai mult de 4 doze în decurs de 24 de ore.
Panadol Baby nu se administrează mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
Nu depăşiţi dozele recomandate. Trebuie să utilizaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă necesară pentru a ameliora simptomele.
Dacă simptomele persistă, solicitaţi consult medical.
Nu se administrează copiilor sub 2 luni.
Nu se administrează copiilor sub 3 luni și peste, mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului. Dacă sugarul s-a născut prematur sau dacă este mai mic de 3 luni, solicitaţi consult medical înainte de administrare. 

Dacă utilizaţi mai mult Panadol Baby decât trebuie 
Dacă dumneavoastră credeţi că copilul a luat mai mult decât doza recomandată, vă rugăm să vă adresaţi imediat medicului, chiar dacă copilul se simte bine. Supradozajul de paracetamol poate determina insuficienţă hepatică. 

Dacă uitaţi să utilizaţi Panadol Baby 
Dacă aţi uitat să administraţi o doză la timpul potrivit nu vă îngrijoraţi. Administraţi următoarea doză imediat, iar după 4-6 ore reluaţi tratamentul obişnuit. 

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

4. Reacţii adverse posibile 

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Încetaţi să mai utilizaţi Panadol Baby şi consultaţi imediat medicul dacă observaţi următoarele reacţii adverse ale paracetamolului care sunt rare, dar pot apărea: 
reacţii alergice cum ar fi erupţii sau iritaţii cutanate, uneori cu probleme respiratorii sau tumefacţie la nivelul buzelor, a limbii, a gâtului sau a feţei; 
iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
• vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
• dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.
Au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii cutanate grave. 

Raportarea reacţiilor adverse:
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/ . Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament. 

5. Cum se păstrează Panadol Baby 

A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor. 

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. 

După prima deschidere a flaconului nu utilizaţi acest medicament mai mult de 1 lună. Nu sunt necesare condiţii speciale de păstrare. 

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului. 

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

Ce conţine Panadol Baby 
Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare 5 ml de suspensie orală conţin 120 mg paracetamol.
Celelalte componente sunt: acid malic, azorubină (carmoisină) (E 122), gumă xantan, maltitol lichid, aromă de căpşuni, sorbitol lichid (cristalizabil) (E 420), metilparahidroxibenzoat de sodiu (E 219), etilparahidroxibenzoat de sodiu (E 215), propilparahidroxibenzoat de sodiu (E 217), sorbitol (E420) acid citric anhidru, apă purificată. 

Cum arată Panadol Baby şi conţinutul ambalajului 
Suspensie vâscoasă de culoare roz, cu aromă de căpşuni, prezentând cristale mici de culoare albă în suspensie. 

Ambalaj
Cutie cu un flacon din sticlă brună, prevăzut cu inel de siguranţă din PEJD şi cu sistem de închidere securizat pentru copii, din polipropilenă de culoare albă; flaconul conţine 100 ml suspensie orală;
- o seringă pentru administrare orală, din polietilenă transparentă, cu piston din polistiren de culoare albastru-deschis, marcată cu gradaţii din 0,5 ml în 0,5 ml, până la 8 ml. 
Cutie cu un flacon din sticlă brună, prevăzut cu inel de siguranţă din PEJD şi cu sistem de închidere securizat pentru copii, din polipropilenă de culoare albă; flaconul conţin 300 ml suspensie orală; 
- o seringă pentru administrare orală, din polietilenă transparentă, cu piston din polistiren de culoare albastru-deschis, marcată cu gradaţii din 0,5 ml în 0,5 ml, până la 8 ml. 

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă 
GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE S.R.L.
Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One
Etaj 6 (Zona 2), Sector 5, Bucureşti, România 

Fabricant
Farmaclair
440, Avenue du General de Gaulle
14200, Herouville Saint-Clair,
Franţa 

Acest prospect a fost revizuit în mai 2019.  



 

Citeste mai mult

Review-uri si Pareri Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml

Scrie propria ta recenzie

Cum evaluezi Panadol® Baby 120 mg/5 ml suspensie orala x 100 ml ? *

  1 stea 2 stele 3 stele 4 stele 5 stele
Produs

Produse similare

Recomandam produsele

Cele mai cumparate produse

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara retetasuplimente alimentarevitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmentice si dermatocosmeticeproduse pentru bebelusitehnica si aparatura medicala

Beneficiile mattca.ro:

  • Transport gratuit la comenzi de peste 230 de lei
  • Livrarea in orice sat din Romania cu o taxa unica de transport de 16,9 lei
  • Livrarea in 32 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog