Coldrex® Raceala si Tuse 500 mg/ 200 mg/ 10 mg pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

Nu ai niciun produs in cos

a:7:{s:4:"type";s:32:"salesrule/rule_condition_combine";s:9:"attribute";N;s:8:"operator";N;s:5:"value";s:1:"1";s:18:"is_value_processed";N;s:10:"aggregator";s:3:"all";s:10:"conditions";a:2:{i:0;a:7:{s:4:"type";s:42:"salesrule/rule_condition_product_subselect";s:9:"attribute";s:3:"qty";s:8:"operator";s:2:">=";s:5:"value";s:1:"2";s:18:"is_value_processed";N;s:10:"aggregator";s:3:"any";s:10:"conditions";a:1:{i:0;a:5:{s:4:"type";s:32:"salesrule/rule_condition_product";s:9:"attribute";s:15:"promo_categorie";s:8:"operator";s:2:"[]";s:5:"value";a:1:{i:0;s:4:"8381";}s:18:"is_value_processed";b:0;}}}i:1;a:5:{s:4:"type";s:32:"salesrule/rule_condition_address";s:9:"attribute";s:10:"country_id";s:8:"operator";s:2:"==";s:5:"value";s:2:"RO";s:18:"is_value_processed";b:0;}}}

Coldrex® Raceala si Tuse 500 mg/ 200 mg/ 10 mg pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

Coldrex® Raceala si Tuse 500 mg/ 200 mg/ 10 mg pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri este un medicament care amelioreaza simptomele din raceala si gripa, precum febra, durerile, congestia nazala si tusea productiva.
Timp estimat de livrare: 1 - 5 zile
Cod: W64237003
Brand: Hipocrate

24 92 lei

Pret cu TVA
in stoc

Acest produs face parte din categoria OTC-uri – medicamente fara prescriptie medicala si poate fi livrat doar pe teritoriul Romaniei.

Comenzile sunt confidentiale Transport gratuit Impachetare sigura Taxa unica de trasport

Descriere Coldrex® Raceala si Tuse 500 mg/ 200 mg/ 10 mg pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

Coldrex® Raceala si Tuse 500 mg/ 200 mg/ 10 mg pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri este un medicament care amelioreaza simptomele din raceala si gripa, precum febra, durerile, congestia nazala si tusea productiva.

Indicatii:

Coldrex Raceala si Tuse contine urmatoarele substante active:

  • Paracetamolul, care este un calmant al durerii (analgesic) eficient impotriva durerilor, inclusiv dureri de cap si dureri in gat, si ajuta la scaderea temperaturii atunci cand aveti febra (antipiretic).
  • Guaifenesina, care este un expectorant, care ajuta la eliberarea mucusului (flegmei) cand aveti tuse productiva.
  • Clorhidrat de fenilefrina, care este un decongestionant, care reduce umflarea la nivelul foselornazale, ajutandu-va sa respirati mai usor.
Coldrex Raceala si Tuse este utilizat pentru ameliorarea pe termen scurt a simptomelor de raceala si gripa, incluzand dureri, cum ar fi dureri de cap si dureri in gat, nas infundat, frisoane si febra (temperatura a corpului crescuta). Elimina mucusul (flegma) persistent si ajuta la ameliorarea tusei productive, la adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste.

Mod de administrare:

Pentru administrare orala.

Adulti, varstnici si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste
Doza recomandata este 1 plic la interval de 4-6 ore, daca este necesar. Nu luati mai mult de 4 plicuri (4 doze) intr-un interval de 24 de ore.

Nu se administreaza copiilor cu varsta sub 12 ani.

Varsati continutul unui plic intr-o cana de dimensiuni standard. Umpleti cana cu aproximativ 250 ml apa calda, dar nu fierbinte. Agitati pana la dizolvare si lasati sa se raceasca pana la o temperatura la care poate fi bauta. Beti toata solutia de culoare galbena in decurs 1 1⁄2 ore.

Precautii si contraindicatii:

Nu utilizati Coldrex Raceala si Tuse daca:

  • sunteti alergic la paracetamol, guaifenesina, clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre celelalte componente
  • aveti afectiuni severe ale rinichilor sau ficatului.
  • aveti o boala de inima grava sau boli cardiovasculare sau probleme ale sangelui, cum este anemia (numar scazut de celule rosii din sange).
  • aveti tensiune arteriala mare (hipertensiune arteriala).
  • aveti o tiroida hiperactiva (hipertiroidism).
  • aveti diabet zaharat.
  • luati antidepresive triciclice, cum sunt imipramina sau amitriptilina.
  • luati beta-blocante (de exemplu, atenolol) sau vasodilatatoare (de exemplu, hidralazina), utilizat pentru tratamentul tensiunii arteriale mari (hipertensiune arteriala).
  • aveti glaucom cu unghi inchis (tensiunea ridicata in interiorul ochilor).
  • aveti dificultati la urinare, o prostata marita sau alte afectiuni ale prostatei.
  • luati in mod obisnuit alte medicamente decongestionante (de exemplu, efedrina si xilometazolina) sau stimulente (de exemplu, dexamfetamina).

Inainte sa luati Coldrex Raceala si Tuse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:

  • aveti o tuse foarte rea sau astm bronsic, sau este insotita de febra, eruptie trecatoare pe piele sau durere de cap persistenta. 
  • aveti o prostata marita, deoarece acest medicament poate determina dificultate mai mare la urinare.
  • aveti probleme severe la nivelul stomacului sau intestinului.
  • aveti afectiuni hepatice sau renale.
  • luati un inhibitor al tusei.
  • aveti dificultati de somn (insomnie), nervozitate, cresterea temperaturii corporale, tremor si / sau convulsii.
  • aveti intoleranta la unele categorii de glucide.
  • aveti fenilcetonurie, o boala metabolica ereditara rara.

Reactii adverse posibile:

Urmatoarele evenimente adverse pot reprezenta evenimentele adverse cel mai frecvent intalnite, desi frecventele reale nu sunt disponibile: dificultati la adormire (insomnie),  diaree, greata (senzatie de rau), nervozitate, tremuraturi, iritabilitate, neliniste sau excitabilitate, cresterea tensiunii arteriale cu dureri de cap, ameteli, varsaturi (stare de rau) si batai neregulate ale inimii (palpitatii).

Frecventa urmatoarelor reactii nu este cunoscuta, dar poate fi considerata rara:
  • reactii alergice care pot fi grave, cum sunt eruptii trecatoare pe piele, descuamarea pielii, mancarime, zone rosii umflate pe piele, uneori cu dificultati la respiratie sau umflare la nivelul gurii, buzelor, limbii, gatului sau fetei;
  • probleme cu respiratia, acestea sunt mult mai probabile daca le-ati mai avut atunci cand ati luat alte analgezice cum sunt acid acetilsalicilic sau ibuprofen.
  • afectiuni ale stomacului (durere sau disconfort), greata, varsaturi, diaree,
  • furnicaturi sau senzatie de rece la nivelul pielii,
  • probleme ale ficatului,
  • batai neregulate sau rapide ale inimii,
  • cresterea accentuata a tensiunii in interiorul ochiului, dilatarea pupilei.
  • probleme sau durere la urinare.

Frecventa urmatoarelor reactii nu este cunoscuta, dar poate fi considerata foarte rara: puteti fi mai predispus la sangerari, vanatai, febra si infectii, cu manifestari cum sunt durere in gat si ulceratii, din cauza modificarilor din sangele dumneavoastra.

Sarcina si alaptarea:

Acest medicament nu trebuie utilizat daca sunteti gravida sau daca alaptati, fara recomandarea medicului.

Compozitie:

  • Fiecare plic cu pulbere contine substantele active: paracetamol (500 mg), guaifenesina (200 mg) si clorhidrat de fenilefrina (10 mg).
  • Celelalte componente sunt: zaharoza, acid citric anhidru, acid tartric , ciclamat de sodiu, citrat de sodiu, acesulfam de potasiu, aspartam (E 951), aroma de mentol sub forma de pulbere [care contine mentol natural, maltodextrina din porumb si guma arabica], aroma de lamaie [care contine preparate aromatizante, substante naturale aromatizante, maltodextrina din porumb, guma arabica, citrat de sodiu, acid citric si butilhidroxianisol (E 320) (0,01%)], aroma suc de lamaie [care contine preparate aromatizante, substante naturale aromatizante, maltodextrina, amidon modificat si butilhidroxianisol (E 320) (0,03%) ] si galben de chinolina (E 104).

Mod de prezentare: cutie cu 10 plicuri.

Informatii aditionale Coldrex® Raceala si Tuse 500 mg/ 200 mg/ 10 mg pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

Compozitie Paracetamol
Afectiune Raceala si gripa
Simptome Nas infundat (obstructie nazala)
Indicat pentru Tuse plina, productiva

Prospect Coldrex® Raceala si Tuse 500 mg/ 200 mg/ 10 mg pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

Prospect: Informaţii pentru utilizator

Coldrex Răceală și Tuse 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală 
Paracetamol/Guaifenesină/Clorhidrat de fenilefrină 

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului. 
-  Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. 
-  Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări. 
-  Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4 
-  Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic. 

Ce găsiţi în acest prospect: 

  1. Ce este Coldrex Răceală și Tuse şi pentru ce se utilizează 
  2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Coldrex Răceală și Tuse 
  3. Cum să luaţi Coldrex Răceală și Tuse 
  4. Reacţii adverse posibile 
  5. Cum se păstrează Coldrex Răceală și Tuse 
  6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

1. Ce este Coldrex Răceală și Tuse şi pentru ce se utilizează 

Coldrex Răceală și Tuse conține următoarele substanțe active: 
·  Paracetamolul, care este un calmant al durerii (analgesic) eficient împotriva durerilor, inclusiv dureri de cap și dureri în gât, și ajută la scăderea temperaturii atunci când aveți febră (antipiretic).
·  Guaifenesină, care este un expectorant, care ajută la eliberarea mucusului (flegmei) când aveți tuse productivă. 
·  Clorhidrat de fenilefrină, care este un decongestionant, care reduce umflarea la nivelul foselor nazale, ajutându-vă să respiraţi mai uşor. 

Coldrex Răceală și Tuse este utilizat pentru ameliorarea pe termen scurt a simptomelor de răceală și gripă, incluzând dureri, cum ar fi dureri de cap și dureri în gât, nas înfundat, frisoane și febră (temperatură a corpului crescută). Elimină mucusul (flegma) persistent şi ajută la ameliorarea tusei productive, la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste. 

Acest medicament trebuie utilizat numai dacă aveți toate simptomele următoare - durere și/sau febră, nas înfundat și tuse productivă. 

Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic. 

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Coldrex Răceală și Tuse 

Nu utilizaţi Coldrex Răceală și Tuse dacă: 
·  sunteţi alergic la paracetamol, guaifenesină, clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6). 
·  aveţi afecţiuni severe ale rinichilor sau ficatului. 
·  aveţi o boală de inimă gravă sau boli cardiovasculare sau probleme ale sângelui, cum este anemia (număr scăzut de celule roșii din sânge). 
·  aveţi tensiune arterială mare (hipertensiune arterială). 
·  aveţi o tiroidă hiperactivă (hipertiroidism). 
·  aveţi diabet zaharat. 
·  aveţi feocromocitom (o tumoră rară a țesutului glandei suprarenale). 
·  luaţi antidepresive triciclice, cum sunt imipramină sau amitriptilină. 
·  luaţi beta-blocante (de exemplu, atenolol) sau vasodilatatoare (de exemplu, hidralazină), utilizat pentru tratamentul tensiunii arteriale mari (hipertensiune arterială). 
·  luaţi alte medicamente care conţin paracetamol. 
·  luaţi medicamente antidepresive numite inhibitori de monoaminoxidază (IMAO) sau le-aţi luat în ultimele 14 zile - acestea sunt medicamente, cum sunt moclobemidă, fenelzină, isocarboxazid și tranilcipromină. 
·  aveţi glaucom cu unghi închis (tensiunea ridicată în interiorul ochilor). 
·  aveţi dificultăţi la urinare, o prostată mărită sau alte afecţiuni ale prostatei. 
·  luaţi în mod obişnuit alte medicamente decongestionante (de exemplu, efedrină și xilometazolină) sau stimulente (de exemplu, dexamfetamină). 

Atenționări și precauții 

Înainte să luaţi Coldrex Răceală și Tuse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă: 
·  aveţi o tuse foarte rea sau astm bronşic, sau este însoțită de febră, erupție trecătoare pe piele sau durere de cap persistentă. Adresaţi-vă medicului dumneavoastră dacă tusea dumneavoastră durează mai mult de 5 zile sau recidivează. 
·  aveţi tulburări circulatorii, cum este o boală numită fenomen Raynaud, care este rezultatul unei circulații defectuoase la nivelul degetelor de la mâini şi picioare. 
·  aveți angină pectorală sau alte boli cardiovasculare. 
·  aveţi o boală autoimună numită miastenia gravis, care face ca muşchii să devină slabi şi să obosiți uşor. 
·  aveţi o prostată mărită, deoarece acest medicament poate determina dificultate mai mare la urinare.
·  aveţi probleme severe la nivelul stomacului sau intestinului. 
·  aveți afecțiuni hepatice sau renale. 
·  luați un inhibitor al tusei. 
·  aveți dificultăți de somn (insomnie), nervozitate, creșterea temperaturii corporale, tremor și / sau convulsii.
·  aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide. 
·  aveţi fenilcetonurie, o boală metabolică ereditară rară. 

Trebuie să vă prezentaţi la medicul dumneavoastră dacă: 
·  aveți febră mare; 
·  apar semnele unei alte infecții, cum sunt senzație de rău, transpirație nocturnă, oboseală, dureri sau umflături; 
·  simptomele dumneavoastră nu se atenuează după trei zile. 

Copii și adolescenți 
Nu administraţi acest medicament la copii cu vârsta sub 12 ani. 

Coldrex Răceală și Tuse împreună cu alte medicamente 
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente. 

Dacă luați oricare dintre următoarele medicamente, vă rugăm să-l întrebaţi pe medicului dumneavoastră înainte de a lua Coldrex Răceală și Tuse:
· Discutați cu medicul dumneavoastră dacă luați probenecid, deoarece este posibil să fie necesară reducerea dozei de Coldrex Răceală și Tuse. 
·  Medicamente pentru tratarea nivelurilor ridicate de colesterol care reduc cantitatea de grăsime din sânge, cum ar fi colestiramină. 
·  Medicamente pentru controlul senzație de rău sau stării de rău, cum ar fi metoclopramidă sau domperidonă.
·  Medicamente numite anticoagulante, care sunt utilizate pentru subțierea sângelui, cum sunt warfarină sau alte cumarinice – puteţi lua ocazional doze de paracetamol, dar trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră dacă aveţi nevoie să-l luaţi în mod regulat. 
·  Barbiturice (pentru epilepsie sau pentru a vă ajuta să dormiți), cum este fenobarbitalul. 
·  Antidepresive triciclice, cum sunt imipramină, amitriptilină. 
·  Inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) de exemplu moclobemidă, fenelzină, izocarboxazidă, şi tranilcipromină, utilizate pentru tratamentul depresiei. 
·  Medicamente pentru tratarea problemelor cardiace sau circulatorii, sau pentru scăderea tensiunii arteriale (de exemplu digoxină, guanetidină, rezerpină, metildopă). 
·  Acid acetilsalicilic sau alte AINS (medicamente nesteroidiene antiinflamatoare). 
·  Medicamente pentru tratamentul migrenei (de exemplu, ergotamină şi metisergidă). 
·  Zidovudină, deoarece aceasta poate determina probleme ale sângelui (scăderea numărului de globule albe din sânge). 
·  Fenotiazine folosite ca sedative (de exemplu clorpromazină, periciazină și flufenazină). 
·  Alte medicamente pentru gripă, răceală sau decongestionante care conţin amine simpatomimetice.
·  Dacă intenţionaţi să faceţi teste de sânge sau urină, deoarece acest medicament poate influenţa rezultatele.
·  Dacă urmează să vi se efectueze o anestezie generală, deoarece poate determina modificări ale ritmului bătăilor inimii. 

Coldrex Răceală și Tuse împreună cu alcool 
Nu consumați alcool în timp ce luați acest medicament. 

Sarcina și alăptarea 
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. 

Acest medicament nu trebuie utilizat dacă sunteţi gravidă sau dacă alăptaţi, fără recomandarea medicului. 

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor 
Acest medicament poate provoca ameţeli. Dacă vă afectează, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje. 

Coldrex Răceală și Tuse conține zaharoză 
Conține zaharoză (zahăr) 2,1 g per plic. Dacă vi s-a spus de către medicul dumneavoastră că aveți intoleranță la unele categorii de glucide, adresați-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament. Acest lucru trebuie luat în considerare de pacienţii cu diabet zaharat. 

Coldrex Răceală și Tuse conţine aspartam (E 951) 
Conţine o sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie. 

Coldrex Răceală și Tuse conţine sodiu 
Fiecare plic conține sodiu 129 mg. Acest lucru trebuie luat în considerare de către persoanele care urmează o dietă cu conţinut controlat de sodiu. 

3. Cum să luaţi Coldrex Răceală și Tuse 

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur. 

Pentru administrare orală. 

Adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste
Doza recomandată este 1 plic la interval de 4-6 ore, dacă este necesar. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri (4 doze) într-un interval de 24 de ore. 

Utilizarea la copii şi adolescenţi 
Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 12 ani. 

Vărsaţi conţinutul unui plic într-o cană de dimensiuni standard. Umpleţi cana cu aproximativ 250 ml apă caldă, dar nu fierbinte. Agitaţi până la dizolvare şi lăsaţi să se răcească până la o temperatură la care poate fi băută. Beţi toată soluția de culoare galbenă în decurs 1 1⁄2 ore. 

A nu se depăşi doza recomandată. Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile sau se agravează, discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. 

Dacă luați mai mult Coldrex Răceală și Tuse decât trebuie 
Solicitaţi imediat sfatul medicului în caz de supradozaj, din cauza riscului de afectare ireversibilă a ficatului. Adresaţi-vă imediat unui medic dacă ați luat prea mult din acest medicament, chiar dacă vă simțiți bine. Acest lucru este necesar deoarece o cantitate prea mare de paracetamol poate provoca leziuni grave ale ficatului, întârziate. Mergeţi imediat la cel mai apropiat spital. Luaţi medicamentul şi acest prospect cu dumneavoastră. 

Dacă uitați să luați Coldrex Răceală și Tuse 
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată. 

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

4. Reacţii adverse posibile 

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. 

Majoritatea persoanelor nu prezintă reacţii adverse când utilizează acest medicament. Cu toate acestea, dacă prezentaţi oricare dintre următoarele reacţii adverse, sau se întâmplă orice altceva neobișnuit, opriți imediat administrarea medicamentului și adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

Următoarele evenimente adverse pot reprezenta evenimentele adverse cel mai frecvent întâlnite, deși frecvențele reale nu sunt disponibile: 
·  dificultăți la adormire (insomnie), 
·  diaree, greață (senzație de rău), 
·  nervozitate, tremurături, iritabilitate, neliniște sau excitabilitate, 
·  creșterea tensiunii arteriale cu dureri de cap, amețeli, vărsături (stare de rău) și bătăi neregulate ale inimii (palpitații).

Frecvența următoarelor reacții nu este cunoscută, dar poate fi considerată rară: 
·  Reacții alergice care pot fi grave, cum sunt erupții trecătoare pe piele, descuamarea pielii, mâncărime, zone roşii umflate pe piele, uneori cu dificultăți la respirație sau umflare la nivelul gurii, buzelor, limbii, gâtului sau feţei.
·  Probleme cu respiraţia, acestea sunt mult mai probabile dacă le-ați mai avut atunci când aţi luat alte analgezice cum sunt acid acetilsalicilic sau ibuprofen. 
·  Afecțiuni ale stomacului (durere sau disconfort), greață, vărsături, diaree, 
·  Furnicături sau senzaţie de rece la nivelul pielii, 
·  Probleme ale ficatului, 
·  Bătăi neregulate sau rapide ale inimii, 
·  Creșterea accentuată a tensiunii în interiorul ochiului, dilatarea pupilei. 
·  Probleme sau durere la urinare. 

Frecvența următoarelor reacții nu este cunoscută, dar poate fi considerată foarte rară: 
puteţi fi mai predispus la sângerări, vânătăi, febră şi infecţii, cu manifestări cum sunt durere în gât și ulceraţii, din cauza modificărilor din sângele dumneavoastră. 

Au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii cutanate grave. 

Dacă ați avut anterior o reacție alergică (hipersensibilitate) la administrarea de decongestionante, inhibitori ai poftei de mâncare şi stimulante, puteţi fi expuşi unui risc crescut de a dezvolta o reacţie alergică când luaţi acest medicament. 

Raportarea reacţiilor adverse 
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare: 
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucureşti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259 
Fax: +4 0213 163 497 e-mail: adr@anm.ro 
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament. 

5. Cum se păstrează Coldrex Răceală și Tuse 

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. 

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie și plic după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. 

A nu se păstra la temperaturi peste 25°C.
După reconstituire în apă caldă, soluţia este stabilă timp de 11⁄2 ore. 

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului. 

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

Ce conţine Coldrex Răceală și Tuse 
Fiecare plic cu pulbere conţine substanţele active: paracetamol (500 mg), guaifenesină (200 mg) şi clorhidrat de fenilefrină (10 mg). 

Celelalte componente sunt: zaharoză, acid citric anhidru, acid tartric , ciclamat de sodiu, citrat de sodiu, acesulfam de potasiu, aspartam (E 951), aromă de mentol sub formă de pulbere [care conține mentol natural, maltodextrină din porumb și gumă arabică], aromă de lămâie [care conține preparate aromatizante, substanțe naturale aromatizante, maltodextrină din porumb, gumă arabică, citrat de sodiu, acid citric și butilhidroxianisol (E 320) (0,01%)], aromă suc de lămâie [care conține preparate aromatizante, substanțe naturale aromatizante, maltodextrină, amidon modificat și butilhidroxianisol (E 320) (0,03%) ] și galben de chinolină (E 104). 

Cum arată Coldrex Răceală și Tuse şi conţinutul ambalajului 
Coldrex Răceală și Tuse este o pulbere pentru soluţie orală, de culoare aproape albă, cu miros caracteristic de citrice/mentol, în plicuri. 

Soluția reconstituită este de culoare galbenă, opalescentă, cu miros caracteristic de citrice/mentol. Coldrex Răceală și Tuse este disponibil în ambalaje cu 5, 6,10, 14, 15 sau 20 plicuri.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă 
Hipocrate 2000 S.R.L.
Str. Prahova, nr. 6A, Sector 1, 012423, Bucureşti
România 

Fabricant
Wrafton Laboratories Limited
Exeter Road, Wrafton, Braunton, Devon, EX33 2DL,
Marea Britanie 

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale: 

 Bulgaria

Coldrex PLUS Cough

  Irlanda

Perrigo Cold and Flu Multi Relief Powder for Oral Solution

 Marea Britanie 

Paracetamol/Guaifenesin/Phenylephrine Hydrochloride 500mg/200mg/10mg Powder for oral solution 

 România

Coldrex Răceală și Tuse 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală 

Acest prospect a fost revizuit în decembrie 2017

Citeste mai mult

Review-uri si Pareri Coldrex® Raceala si Tuse 500 mg/ 200 mg/ 10 mg pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri

Scrie propria ta recenzie

Cum evaluezi Coldrex® Raceala si Tuse 500 mg/ 200 mg/ 10 mg pulbere pentru solutie orala x 10 plicuri ? *

  1 stea 2 stele 3 stele 4 stele 5 stele
Produs

Produse similare

Recomandam produsele

Cele mai cumparate produse

mattca.ro este o farmacie pentru tine si familia ta! La noi gasesti online: medicamente fara retetasuplimente alimentarevitamine si minerale de la branduri de top, produsele tale preferate de ingrijre, cosmentice si dermatocosmeticeproduse pentru bebelusitehnica si aparatura medicala

Beneficiile mattca.ro:

  • Transport gratuit la comenzi de peste 230 de lei
  • Livrarea in orice sat din Romania cu o taxa unica de transport de 16,9 lei
  • Livrarea in 32 de tari din Europa
  • Parteneriate cu brand-uri de renume
  • Oferte si promotii noi, lunar
  • Cantitati economice (pachete avantajoase)
  • Sfaturi si informatii utile in articolele de pe Blog